Męska płodność: ważne badanie dla mężczyzn finansowane przez NFZ
Coraz więcej par doświadcza trudności w trakcie starań o dziecko. Problem z płodnością może zostać zdiagnozowany zarówno po stronie mężczyzny, jak i kobiety lub u obojga partnerów. Dlatego niezbędny jest równy dostęp do diagnostyki niepłodności dla kobiet i mężczyzn. W rozpoznaniu męskiej niepłodności kluczowe znaczenie ma seminogram, czyli badanie nasienia.
Kto może wykonać je bezpłatnie, jak się do niego przygotować i dlaczego jest tak ważne? Przeczytaj nowy Poradnik Pacjenta NFZ.
Niepokojące statystyki
Niepłodność jest chorobą określaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako brak możliwości zajścia w ciążę po 12 miesiącach regularnego współżycia (2-4 razy w tygodniu) bez stosowania jakichkolwiek metod antykoncepcji.
Według raportu WHO z 2023 r. Szacunki dotyczące częstości występowania niepłodności 1990 -2021 około 17,5 proc. dorosłej populacji, czyli mniej więcej 1 na 6 osób, zmaga się z niepłodnością. W Polsce szacuje się, że ten problem dotyka między 1 a 1,5 mln par, co stanowi aż 20 proc. społeczeństwa w wieku rozrodczym.
Męska płodność – co na nią wpływa?
Na płodność mężczyzn nie wpływa wiek, tak jak ma to miejsce w przypadku kobiet. Kluczowe znaczenie ma natomiast jakość nasienia. Negatywnie może na nią wpływać m.in.:
- stres
- nadwaga
- niewłaściwa dieta
- używki
- brak ruchu
- choroby cywilizacyjne
- choroby układu moczowo-płciowego.
WAŻNE!
W leczeniu choroby potrzebna jest pomoc specjalisty. Dlatego koniecznie zobacz, jak może Ci pomóc lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Jednak co ważne, na pozostałe czynniki masz wpływ tylko Ty. Możesz je zmienić lub wyeliminować samodzielnie, co w pozytywny sposób wpłynie na poprawę Twojej płodności.
Co obejmuje badanie nasienia na NFZ?
Seminogram jest podstawowym, nieinwazyjnym badaniem wykonywanym w diagnostyce męskiej niepłodności. W trakcie badania analizowane są ogólne parametry nasienia, takie jak:
- objętość
- lepkość ejakulatu
- czas upłynnienia
- pH
- wygląd nasienia
- ogólna liczba plemników w nasieniu
- iczba plemników w 1 ml ejakulatu
- odsetek żywych i poruszających się plemników
a także ewentualna aglutynacja (zgrupowanie) plemników i stopień jej zaawansowania.
Czy wiesz, że...?
Od 1 stycznia 2024 r. Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększył finansowanie tego badania.
Kto może skorzystać z bezpłatnego badania nasienia?
Badanie wykonuje się u pełnoletnich mężczyzn:
- którzy przez co najmniej 12 miesięcy bezskutecznie starali się ze swoją partnerką o ciążę w sytuacji, gdy partnerka ma poniżej 35 lat lub
- którzy przez co najmniej 6 miesięcy bezskutecznie starali się ze swoją partnerką o ciążę w sytuacji, gdy partnerka ma powyżej 35 lat, lub
- rozpoznaniem według klasyfikacji ICD-10: N46 Niepłodność męska
- których partnerka została zakwalifikowana do inseminacji domacicznej.
- Seminogram jest podstawowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce niepłodności męskiej, która powinna się rozpocząć równolegle z diagnostyką kobiety. Dostarcza wielu istotnych informacji, dzięki którym można ocenić płodność mężczyzny i szansę na naturalne poczęcie dziecka – zwraca uwagę lek. Maciej Karaszewski, zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Centrali NFZ.
Kto zleca wykonanie badania nasienia?
Lekarz, w ramach konsultacji specjalistycznej, w poradni:
- położniczo-ginekologicznej
- urologicznej
- endokrynologicznej
- andrologicznej
- leczenia niepłodności
- planowania rodziny i rozrodczości
zleca wykonanie badania, ocenia jego wynik i planuje dalsze postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne.
Jak się przygotować do badania nasienia?
Od 3 do 5 dni przed badaniem:
- zachowaj wstrzemięźliwość seksualną
- nie pij alkoholu
- ogranicz palenie papierosów
- unikaj nadmiernego wysiłku.
WAŻNE!
Te czynniki mają wpływ na wynik, mogą go zafałszować. Poinformuj również lekarza o przyjmowanych lekach w okresie ostatnich 3 miesięcy oraz niedawno przebytych chorobach.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany