Dowiedz się jak niebezpieczne są kleszcze
Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Wodzisławiu Śl. z okazji Światowego Dnia Zdrowia przygotowała akcję informacyjną na temat chorób przenoszonych przez kleszcze. Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest co roku 7 kwietnia w rocznicę utworzenia Światowej Organizacji Zdrowia.
Tematem przewodnim tegorocznego Dnia będą choroby przenoszone przez wektory, czyli organizmy będące roznosicielami groźnych bakterii, wirusów lub pasożytów.
W Polsce jednymi z najczęstszych i najgroźniejszych chorób tego typu są borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu, których późne wykrycie lub nieleczenie może mieć poważne skutki. Stąd wodzisławski Sanepid we współpracy z placówkami oświatowymi przygotował akcję informacyjną skierowaną do dzieci i młodzieży, a także osób dorosłych. Ze statystyk wynika bowiem, że na terenie działalności Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Wodzisławiu Śl. (powiat wodzisławski i Jastrzębie-Zdrój) liczba ujawnionych przypadków boreliozy uległa niemal podwojeniu. O ile w 2012 r. odnotowano 118 przypadków zachorowań na boreliozę, o tyle w 2013 r. – 212. W pierwszym kwartale 2014 r. ujawniono już 41 nowych przypadków.
Czym więc jest borelioza?
To choroba zapalna przenoszona przez kleszcze zakażone bakterią Borrelia burgdorferi. Jedynym jej początkowym objawem jest zmiana skórna - rumień wędrujący - po której wystąpieniu w ciągu tygodni lub miesięcy mogą wystąpić zaburzenia w układzie stawowym, neurologicznym czy sercu. To właśnie tego rumienia powinniśmy poszukiwać po usunięciu ewentualnego kleszcza. Rumień wyglądem przypomina czerwoną plamę, która ma tendencję do przemieszczania się w ciągu kilku dni. Bardzo często jego pojawieniu się towarzyszą objawy podobne do tych, które występują podczas przeziębienia – ogólne złe samopoczucie, podwyższona temperatura ciała, bóle głowy, a także bóle mięśni i stawów. Jest to znak, że bakterie rozpoczęły wędrówkę po naszym organizmie i niezbędna jest jak najszybsza interwencja lekarska.
Leczenie choroby we wczesnym stadium jest najbardziej efektywne, ale w każdym stadium odpowiednio dobrana antybiotykoterapia będzie skuteczne. Zdecydowanie lepiej jest jednak zapobiegać chorobie. Teren Polski niemal w całości należy do terenów występowania boreliozy, dlatego po powrocie z każdej wycieczki w miejsce, gdzie potencjalnie mogą występować kleszcze, należy dokonać bardzo wnikliwych obserwacji swojego ciała, czy w jakimś miejscu nie zagnieździł się kleszcz. Im szybciej nastąpi jego usunięcie, tym mniejsze jest ryzyko zakażenia bakteriami, wywołującymi boreliozę.
Więcej na temat kampanii dotyczących chorób wektorowych można znaleźć na stronie Światowej Organizacji Zdrowia - www.who.int
źródło: Starostwo Powiatowe
Komentarze (0)
Dodaj komentarz