Implantoprotetyka jako alternatywa dla tradycyjnych protez zębowych
Protetyka to dziedzina stomatologii, która stawia sobie za cel przywrócenie estetyki i funkcji uzębienia poprzez korektę kształtu, koloru i wielkości zębów (licówki porcelanowe i korony) oraz poprzez uzupełnianie braków zębowych.
Odtworzyć brakujące zęby można wieloma sposobami, w zależności od ilości i umiejscowienia pozostałych zębów pacjenta. W przypadku braków miedzyzębowych, klasyczna protetyka polega na wykonaniu mostów, czyli oszlifowaniu zębów ograniczających lukę zębową i wykorzystaniu ich jako filarów dla konstrukcji, w której przęsło stanowią korony porcelanowe zastępujące brakujące zęby pacjenta. Takie protezy są na stałe zacementowane na zębach pacjenta.
W przypadku braków skrzydłowych, czyli takich, gdy luki w uzębieniu są ograniczone przez zęby tylko z jednej strony (np. brak przedtrzonowca i trzonowców po jednej stronie łuku zębowego), klasycznym rozwiązaniem jest zastosowanie protezy ruchomej, czyli wyjmowanej z ust pacjenta. Choć oba powyższe rozwiązania zapewniają odtworzenie pełnych łuków zębowych, nie przez każdego pacjenta są akceptowane. Osobom, które chciałyby uzupełnić braki swojego uzębienia w sposób jak najbardziej zbliżony do stanu pierwotnego z pomocą przychodzi implantoprotetyka. Dzięki zastosowaniu implantów jesteśmy w stanie odbudować braki pojedynczych zębów – nie uszkadzając przy tym zębów sąsiednic. Korony oparte na implantach są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych mostów.
Pacjentom z brakami skrzydłowymi, użytkującym protezy ruchome, które nie zapewniają im pełnego komfortu, możemy zaproponować zastąpienie ich pojedynczymi wszczepami w miejscu brakujących zębów lub mostami opartymi na dwóch implantach. Zastosowanie takiego rozwiązania znacznie podniesie komfort życia pacjenta, zwalniając go z konieczności wyjmowania protezy z jamy ustnej. W przypadku całkowitego braku zębów pacjenci użytkują całkowite protezy akrylowe.
Często jest to jednak rozwiązanie dość uciążliwe. Niestabilna, przemieszczająca się proteza powoduje dyskomfort w czasie mówienia oraz spożywania pokarmów. Problem ten dotyczy zwłaszcza protez dolnych, ze względu na ruchomość tkanek miękkich i języka. Bardzo dobrym rozwiązaniem dla takich pacjentów jest stabilizacja protezy na implantach. W przypadku żuchwy wystarczy wszczepić 2 implanty, na których mocowana jest belka z protezą, co spowoduje brak ruchomości protezy i znacznie podniesie komfort jej użytkowania.
lek. dent. A. Barto z Centrum
Stomatologicznego Dentica24
Zapraszamy na konsultację do Centrum Stomatologicznego Dentica 24
Dentica24 Sp.zo.o.
ul.Kochanowskiego 3
47-400 Racibórz
Tel: ( 48 ) 32 77 00 224
e-mail: kontakt@dentica24.pl
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.