Brązowo, ale czy zdrowo?
W powiecie wodzisławskim ruszyła akcja informacyjna sanepidu na temat skutków nadmiernego opalania. Promieniowanie słoneczne nie jest obojętne dla skóry człowieka. Szkodliwe może być przede wszystkim promieniowanie ultrafioletowe. Tymczasem w okresie wiosenno-letnim solaria i inne miejsca do opalania cieszą się dużą popularnością wśród ludności, zwłaszcza osób młodych.
Aby uświadomić mieszkańcom zagrożenia płynące z nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, sanepid przygotował akcję edukacyjną pt. „Brązowo, ale czy zdrowo?”, nad którą w powiecie wodzisławskim patronat honorowy objął starosta Tadeusz Skatuła.
Czym skorupka za młodu…
Jak twierdzi Bernadetta Zawadzka z wodzisławskiej stacji sanitarno - epidemiologicznej celem akcji jest kształtowanie postaw i zachowań zdrowotnych ludności związanych z bezpieczeństwem korzystania z promieni słonecznych w okresie letnim, w tym zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne wynikające z nieodpowiedzialnego korzystania z promieniowania ultrafioletowego (UV) przez dzieci i młodzież.
Ta grupa wiekowa jest bowiem szczególnie narażona na szkodliwy wpływ promieniowania UV, gdyż skóra w okresie rozwojowym jest bardziej podatna na niekorzystne ich działanie. Większość młodych ludzi nie uważa poparzeń słonecznych za coś niebezpiecznego, a nadmierna ekspozycja młodzieży na słońce, zwłaszcza sztuczne, może przyczynić się do powstania raka skóry w późniejszym wieku.
Narażenie na długotrwałą ekspozycję na promieniowanie UV (zarówno naturalne i sztuczne) w okresie dzieciństwa i dojrzewania, znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka i innych nowotworów skóry w późniejszym wieku.
Sześć rad jak nie dać się ultrafioletowi
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wodzisławiu Śląskim apeluje do rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży, kierowników letnich wypoczynków oraz lokalnych kąpielisk, aby zwracali uwagę na kwestię bezpiecznego opalania się. Przypomina też sześć rad jak chronić się prze UV:
1) ograniczyć czas przebywania na słońcu w godz. od 10:00 do 14:00;
2) robić przerwy w opalaniu się, częściej przebywać w cieniu;
3) nosić ubrania ochronne, bawełniane, nie eksponować całego ciała;
4) nosić okulary przeciwsłoneczne, które stanowią 99% – 100 % ochrony przed UVA i UVB dla oczu;
5) używać kremów ochronnych o szerokim spektrum ochrony przeciwsłonecznej;
6) chronić niemowlęta i dzieci już od najmłodszych lat oraz uczyć je wraz z wiekiem racjonalnego korzystania ze słońca.
Oprac. na podstawie materiału PSSE Wodzisław Śl.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz