Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia8 lipca 201413:35

Leczenie stomatologiczne u kobiet w ciąży

Leczenie stomatologiczne u kobiet w ciąży - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Kobiety w ciąży, jak w żadnym innym okresie swojego życia, potrzebują planowej i troskliwej opieki dentystycznej. Podczas ciąży, wbrew obiegowym opiniom, nie ma przeciwwskazań do przeprowadzania dentystycznych zabiegów profilaktycznych i leczniczych.

Najbezpieczniejszym okresem jest jednak drugi trymestr. Pierwsze trzy miesiące to bowiem okres szczególny - czas kształtowania się płodu i rozwoju najważniejszych organów, a w trzecim trymestrze, ze względu na niedogodności związane z wielkością brzucha, leczenie może być utrudnione.

Wbrew powszechnemu poglądowi, ciąża wcale nie demineralizuje, czyli nie odwapnia, zębów. Tak samo zresztą, jak nie odwapnia innych kości w organizmie kobiety. Obserwowane w czasie ciąży pogorszenie stanu zębów wynika z innych przyczyn. Hormony ciążowe powodują pewnego rodzaju rozpulchnienie dziąseł. Utrudnia to zachowanie higieny w związku z dużą ilością płytki nazębnej na powierzchni zębów. Dziąsła stają się wtedy bardziej przekrwione i wrażliwe na urazy. Często pojawia się krwawienie z dziąseł, zwłaszcza przy myciu zębów. W takiej sytuacji odruchowo zaczynamy myć zęby delikatniej i, co za tym idzie - mniej starannie. Resztki pokarmu i krwi pozostają w kieszonkach przyzębnych nawet po myciu. Sprzyja to rozmnażaniu bakterii i rozwojowi próchnicy.

Większość zabiegów stomatologicznych można bezpiecznie wykonywać w czasie ciąży. Nie ma przeciwwskazań do oczyszczania ubytków i ich wypełniania czy leczenia kanałowego. Preparaty stosowane do wypełnień nie przenikają poza ząb i nie są szkodliwe dla płodu. Można leczyć zęby w znieczuleniu miejscowym. Dentysta, wiedząc o ciąży, zastosuje wtedy znieczulenie bez leków obkurczających naczynia krwionośne. Jedyną trudnością jest brak możliwości skontrolowania leczonego kanałowo zęba promieniami RTG, w związku z możliwym negatywnym oddziaływaniem promieni rentgenowskich na płód. Czynność tą jednak można wykonać po urodzeniu dziecka.

Nie wszystkie jednak zabiegi stomatologiczne są zalecane w czasie ciąży. Ekstrakcji, czyli wyrwania zęba lekarze starają się unikać w pierwszym trymestrze, chyba, że istnieje natychmiastowa konieczność. Ma to związek ze zwiększonym krwawieniem po ekstrakcji. Nie warto też robić rzeczy, które można odłożyć na później. Należą do nich na przykład: dłutowanie zatrzymanych "ósemek" czy zakładanie implantów. Również z wybielaniem zębów lepiej się wstrzymać, gdyż brak jest badań co do ich bezpieczeństwa w ciąży. Nie ma przeciwwskazań do wykonywania stałych czy ruchomych uzupełnień protetycznych, czyli protez, mostów i koron. Można też zakładać w tym czasie aparaty korygujące wady zgryzu.

Kobiety w ciąży to pacjenci pod specjalnym nadzorem dla stomatologów. Wiara, że w ciąży zębów się nie leczy, jest groźna nie tylko dla matki, ale i dziecka. Niska masa urodzeniowa, zakażenia bakteryjne noworodka, a nawet przedwczesny poród mogą być konsekwencją unikania dentysty.


Dentica24 Sp.zo.o.
ul.Kochanowskiego 3
47-400 Racibórz
Tel: ( 48 ) 32 77 00 224
e-mail: kontakt@dentica24.pl

Autor: lek. stom. Paweł Arboczius, a.harz@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.