Lakowanie a lakierowanie zębów. W czym tkwi różnica?
Bardzo wielu pacjentów zgłaszających się do dentysty myli te dwa podobne do siebie terminy i używa ich zamiennie, choć różnią się i to znacznie. Czym? Zapoznaj się z artykułem.
Lakowanie a lakierowanie zębów. W czym tkwi różnica?
Lakowanie jest zabiegiem profilaktycznym u dzieci polegającym na wypełnieniu bruzd zębów trzonowych (głównie stałych) specjalną substancją zwaną lakiem szczelinowym. W uzasadnionych przypadkach takich jak poważne choroby ogólnoustrojowe uniemożliwiające utrzymanie optymalnej higieny jamy ustnej lakuje się również zęby przedtrzonowe,a także siekacze górne w okolicy otworów ślepych. Lak szczelinowy jest preparatem o płynnej konsystencji, który zapływa w bruzdy i zagłębienia na powierzchni żującej zębów, chroniąc je przed próchnicą. Właśnie te miejsca w pierwszych stałych trzonowcach (tzw. szóstkach) są szczególnie narażone na rozwój próchnicy u dzieci ze względu na konfiguracje i głębokość bruzd oraz trudności manualne dzieci przy szczotkowaniu ostatnich zębów w łuku.
Lakowanie jest całkowicie bezbolesnym i względnie szybkim do przeprowadzenia zabiegiem. Stomatolog bądź higienistka muszą najpierw wyczyścić zęby przeznaczone do lakowanie za pomocą specjalnej szczoteczki i pasty, następnie odizolować ząb od kontaktu ze śliną za pomocą wałeczków ligniny i finalnie zaaplikować lak szczelinowy i naświetlić go za pomocą lampy stomatologicznej. Laki szczelinowe to zazwyczaj te same materiały kompozytowe, których używa się jako standardowe wypełnienia, a jedyną różnicą jest ich płynna konsystencja pozwalająca zapłynąć w bruzdy. Lakowanie dotyczy przede wszystkim dzieci między 5 a 7 rokiem życia i warunkiem bezwzględnym jest całkowity brak próchnicy na powierzchni, na którą aplikujemy lak. Założony lak chroni zęby przed próchnicą przez kilka lat, a jego szczelność i zasięg powinien być kontrolowany przez dentystę, ponieważ jest on ciągle narażony na siły żucia i ulega ścieraniu. Jednak nawet lak nie zagwarantuje całkowitej ochrony przed próchnicą jeżeli pacjent nie będzie utrzymywał optymalnej higieny jamy ustnej.
Lakierowanie jest zabiegiem profilaktycznym polegającym na pokryciu zębów cienką warstwą preparatu zawierającego fluor w celu ich wzmocnienia. Można je wykonywać zarówno u pacjentów dorosłych jak i u dzieci posiadających zęby mleczne. Szkliwo zębów zawiera hydroksyapatyty, które po kontakcie z fluorem zmieniają swoją strukturę w fluoroapatyty, odporniejsze na szkodliwe działanie bakterii próchnicotwórczych. Tak więc zabieg lakierowania nie zabezpiecza bruzd ani zębów w sposób mechaniczny, a jedynie wzmacnia i utwardza szkliwo. Lakierowanie również jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i polega na posmarowaniu pędzelkiem osuszonej powierzchni zębów preparatem z fluorem. Pacjent po takim zabiegu nie powinien jeść ani pić przez około 2 godziny.
Serdecznie zapraszamy do naszego Centrum Stomatologicznego Dentica24 w Raciborzu na zabiegi lakowania i lakierowania zębów.
Lekarz dentysta
Krzysztof Wróbel
Zapraszamy na konsultację do Centrum Stomatologicznego
Dentica 24
ul.Kochanowskiego 3
47-400 Racibórz
Tel: (+48 ) 32 77 00 224
e-mail: kontakt@dentica24.pl
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.