Rozmawiali o mukowiscydozie
8 listopada w auli Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Wałowej odbyła się konferencja dotycząca leczenia mukowiscydozy. Choroba ta jest wrodzona i uwarunkowana genetycznie, a polega na zaburzeniu wydzielania przez gruczoły zewnątrzwydzielnicze.
Mukowiscydoza najczęściej powoduje zmiany w układzie oddechowym. Ich skutkiem są nawracające zakażenia, które prowadzą do uszkodzenia płuc i niewydolności oddechowej. Powoduje również zmiany w przewodzie pokarmowym, czego efektem jest przewlekły stan zapalny trzustki, który prowadzi do jej uszkodzenia i niewydolności, a w niektórych przypadkach także do wtórnej cukrzycy.
Wodzisławska konferencja została zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą oraz Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli prezydent miasta Mieczysław Kieca, poseł na Sejm RP Ryszard Zawadzki oraz senator RP Adam Zdziebło. Jej istotnym elementem była formuła połączenia części czysto teoretyczno-wykładowej z warsztatami dla członków rodzin chorych na mukowiscydozę z województwa śląskiego. Większość prelegentów i konsultantów prowadzących konferencję przyjechało z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce – Zdroju, który wyspecjalizował się w leczeniu tej choroby. W czasie konferencji wystąpili pracownicy rabczańskiego instytutu, m.in.: dr Andrzej Pogorzelski, Artur Leżański, Monika Mastalska oraz Bożena Pustułka. Wiodące tematy konferencji to: porównanie metod fizjoterapeutycznych w leczeniu mukowiscydozy w Polsce i na świecie, aspekty praktyczne żywienia w mukowiscydozie oraz zapobieganie zakażeniom układu oddechowego w warunkach domowych.
Tegoroczna konferencja poświęcona walce z mukowiscydozą była już drugą zorganizowaną w naszym mieście. – Temat naszej konferencji jest niezmiernie trudny. Dużo tu mowy o ludzkim cierpieniu i licznych problemach. Mówić o tym jednak trzeba, stąd pomysł zorganizowania wydarzenia – mówi prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca. – Sytuacja chorych na mukowiscydozę jest bardzo trudna. Chciałbym, by nasza konferencja była kolejnym poczynionym krokiem do jej polepszenia – dodaje prezydent.
Celem konferencji organizowanej w naszym mieście jest podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu kompleksowej opieki nad chorym na mukowiscydozę przez osoby bezpośrednio zaangażowane w opiekę nad chorymi na mukowiscydozę: kadrę medyczną, nauczycieli i członków rodzin chorych na mukowiscydozę z terenu województwa śląskiego.
fot: Mirosław Wójcik PTWM
Komentarze (0)
Dodaj komentarz