Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia19 stycznia 201515:47

Leczenie kanałowe – czy warto się bać?

Leczenie kanałowe – czy warto się bać? - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Gorzyce:

Leczenia kanałowego nie należy się bać. Agata Łyko z gabinetu stomatologicznego Happy Dent w Czyżowicach opowiada o przyczynach i metodach leczenia kanałowego oraz o tym, czy częste wizyty u dentysty uchronią nas przed procesem próchnicowym.

Zapewne wielu  z Państwa usłyszało od dentysty zdanie: "niestety zęba należy przeleczyć kanałowo". Często pacjent jest zaskoczony. Dlaczego leczenie kanałowe i co to znaczy? Żeby odpowiedzieć na to pytanie należy skoncentrować się na przyczynie.

Nasz Wodzisław: Skąd się bierze leczenie kanałowe?

Agata Łyko: Ząb zbudowany jest z kilku warstw. Od zewnątrz szkliwo- pierwsza linia obrony zęba przed bakteriami i ich produktami metabolizmu czyli m.in. kwasami, które powodują widoczne dla nas czarne ubytki. Drugą warstwą jest zębina. Trzecią i decydującą dla lekarza endodonty jest miazga. Znajduje się ona schowana w szczelnej komorze w samym środku zęba. Jeżeli zaniedbamy wizyty u lekarza stomatologa, a proces próchnicowy już się rozpoczął, nasz ząb włącza mechanizmy obronne. Na początku używa do tego celu szkliwo-pierwsza linia obrony. Gdy ta zawiedzie, a ubytek jest nieoczyszczony przez lekarza, próchnica sięga głębiej do zębiny. Ostatecznie zajmuje miazgę.

NW: Czy rutynowa kontrola u dentysty pozwoli zapobiec leczeniu kanałowemu?

Aata Łyko: Jeżeli pacjent zgłasza się do nas do kontroli staramy się wychwycić już rozpoczęty proces próchnicowy. Oczyścić zęba i założyć trwale wypełnienie. Niestety wielu z pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy ubytku próchnicowego - ból na słodkie i zimne. Pacjenci z braku czasu nie pojawiają się na czas u dentysty. Ten moment naszego zaniedbania wykorzystują bakterie i przedostają się do głębszej warstwy zęba mianowicie do miazgi. Wtedy pacjenci odczuwają silny samoistny ból. To najczęstsze przyczyny nagłych wizyt pacjentów w gabinecie.

NW: Jakie są możliwości uratowania zęba?

Agata Łyko: Należy usunąć zainfekowaną bakteriami miazgę zarówno z komory i kanałów korzeniowych, zdezynfekować kanały, oczyścić je oraz wypełnić materiałem zastępczym.

NW: Czyli tzw. leczenie kanałowe?

Agata Łyko: Tak, powszechnie nazywa się to leczeniem kanałowym, a profesjonalnie leczeniem endodontycznym.

NW: Krótko mówiac na czym polega leczenie kanałowe?

Agata Łyko: Aby skutecznie przeprowadzić leczenie kanałowe należy dołożyć  wszelkich starań, aby usunąć bakterie z kanałów i odpowiednio je opracować. Do tego celu używamy nowoczesnego sprzętu oraz technik leczenia. Często posługujemy się powiększeniem pod mikroskopem żeby widzieć skomplikowaną anatomie systemu kanałów. Dzięki temu leczenie jest precyzyjne. Po oczyszczeniu i opracowaniu kanałów należy je szczelnie wypełnić materiałem zastępczym. Przed rozpoczęciem leczenia szczegółowo omawiamy z pacjentem techniki leczenia. Staramy się wytłumaczyć co, kiedy i po co robimy. Jak wiemy niewiedza na temat wykonywanego zabiegu jest stresująca dla pacjenta. Pragniemy tego stresu naszym pacjentom oszczędzić.

NW: Co nam umożliwia leczenie kanałowe?

Agata Łyko: Prawidłowe leczenie kanałowe pozwala na zachowanie zęba przez wiele lat.

NW: Czy leczenie kanałowe boli?

Agata Łyko: Wielokrotnie spotykamy się z obawą ze strony pacjentów dotyczącą leczenia kanałowego. Głównym powodem tych obaw jest strach przed bólem. Nowoczesna stomatologia to nie tylko doskonały sprzęt i diagnostyka, to również komfort bezbolesnych zabiegów. Dokładamy wszelkich starań, aby pacjent na fotelu czuł się bezpiecznie i swobodnie. Jest to możliwe dzięki znieczuleniom podawanym przed zabiegiem.

NW: Czy to prawda że leczenie kanałowe trwa tygodniami?

Agata Łyko: Wyznajemy zasadę leczenia jednoseansowego, a w wyjątkowych sytuacjach rozkładamy leczenie maksymalnie na 3 wizyty. Nie dopuszczamy do sytuacji w której pacjent z rozpoczętym leczeniem kanałowym funkcjonuje przez wiele tygodni. Ma to negatywne skutki na efekt leczenia.

NW: Czy jako pacjent mogę mieć wpływ na jakość leczenia kanałowego i jego sukces?

Agata Łyko: Jak najbardziej. Naszym pacjentom tłumaczymy jak istotna jest perfekcyjna higiena jamy ustnej. Niedopuszczalne jest leczenie kanałowe w przypadku braku higieny jamy ustnej przez pacjenta.

NW: Czasami widzi się wśród ludzi pojedyncze sine zęby. Czy to prawda ze po leczeniu kanałowym ząb staje się szary?

Agata Łyko: Nowoczesna endodoncja nie dopuszcza do sytuacji , w której ząb po leczeniu przebarwia się na kolor siny.

NW: Jak długo możemy się cieszyć  wyleczonym kanałowo zębem?

Agata Łyko: Jeżeli leczenie kanałowe było przeprowadzone prawidłowo, a ząb po leczeniu został wzmocniony i szczelnie zamknięty np. przez nakładanie korony, będzie służył przez wiele lat.

Happy Dent  
www.dentystawodzislaw.pl
Godziny otwarcia
Pn - Pt  9.00 - 19.00                                                     
ul. Polna 7, obok kościoła
Czyżowice                                                                                                                                                                                                           

Rejestracja telefoniczna
Odezwij się do nas
tel 784151943
tel 793958989

Artykuł sponsorowany.

Autor: red., a.harz@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności25 grudnia 202420:12

Bądźmy życzliwi nie tylko w czasie świąt

Bądźmy życzliwi nie tylko w czasie świąt - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Aktualności25 grudnia 202420:09

Ukradła wózek inwalidzki bo... bolały ją nogi

Ukradła wózek inwalidzki bo... bolały ją nogi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.