Jakie są możliwe rozwiązania do montażu zlewozmywaka w kuchni o dużych rozmiarach?
Pozytywnym aspektem posiadania dużej kuchni jest oczywiście duża przestrzeń, którą można wykorzystać na zorganizowanie komfortowego miejsca do pracy. Aranżacja takiego pomieszczenia musi być jednak przemyślana, ponieważ można ją w łatwy sposób zagracić. Zazwyczaj zlewozmywak powinien być zamontowany jak najbliżej przyłączy, ale jeśli wolna przestrzeń na to pozwala, może być również umieszczony na wyspie pośrodku kuchni, w narożniku, pod oknem albo na głównej ścianie zabudowy.
Prawidłowo zaprojektowana kuchnia – na co zwrócić uwagę?
Zastosowanie ergonomii w kuchni w dużym stopniu ułatwia też gotowanie. Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, że odpowiednie ustawienie sprzętów w kuchni wpływa na komfort i sprawność wszystkich czynności wykonywanych w tym miejscu. W niewielkiej kuchni nie ma dużego wyboru i często jedynym rozwiązaniem są zlewy znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie kuchenki gazowej. Przy takim ustawieniu łatwo można się poparzyć albo zachlapać gotujące się potrawy. W dużej kuchni możliwości aranżacyjne są znacznie większe, można także zastosować zlewozmywak dwukomorowy albo dwa niezależne zlewy. W każdym wypadku warto stosować sprawdzone zasady dostosowane do kolejności czynności wykonywanych w trakcie gotowania:
– najbliżej drzwi powinna być umieszczona lodówka,
– obok lodówki potrzebny jest specjalny blat do wykładania produktów,
– następny w kolejności powinien być zlew umożliwiający czyszczenie składników przed gotowaniem,
– z drugiej strony zlewu także powinien znajdować się blat roboczy, na który można wyłożyć umyte produkty spożywcze i przygotować je do ostatniego etapu obróbki cieplnej.
Optymalne miejsce dla zlewu w kuchni
Zlew w kuchni jest jednym z najważniejszych urządzeń, obliczono, że w trakcie przygotowywania posiłków jest wykorzystywany około 30 razy. Duża przestrzeń wnętrza umożliwia zastosowanie dodatkowego zlewu. Można zamontować dwa niezależne zlewozmywaki jednokomorowe, z których mniejszy będzie wykorzystywany jako podręczny, a drugi głębszy może być pomocny do mycia większych rondli czy też napełniania wiaderka z wodą. Trzeba również pamiętać, że zlew razem z lodówką i płytą grzewczą wchodzi w skład tzw. trójkąta roboczego w kuchni, dlatego powinien znajdować się nie w bezpośredniej, ale w niewielkiej odległości od tych sprzętów. Aby uniknąć nieprzyjemnych wydarzeń, należy unikać przebiegania przejść w pobliżu trójkąta roboczego.
Czy zlew można zamontować na wyspie kuchennej?
Wyspę kuchenną umieszcza się zazwyczaj centralnie w pomieszczeniu, jeśli wnętrze kuchni jest duże, warto umieścić tam również zlewozmywak dwukomorowy. Takie ustawienie wymaga także dużej dbałości o porządek, ponieważ jest to miejsce na widoku, zlew powinien być zawsze nienagannie czysty i bez zbędnych akcesoriów, takich jak gąbki i ściereczki do zmywania. Duża kuchnia pozwala także na komfortowe i wygodne zamontowanie zlewu pod oknem, nieograniczony dostęp do naturalnego światła i przyjemny widok za oknem. Czyszczenie produktów i zmywanie naczyń w "takich okolicznościach przyrody" staje się prawdziwą przyjemnością.
Przestronna kuchnia umożliwia zastosowanie i odpowiednie wyeksponowanie nowoczesnych zlewozmywaków, które oprócz praktycznego zastosowania mogą pełnić funkcję estetyczną i być prawdziwą ozdobą. W zależności od zastosowanej aranżacji wnętrza mogą to być modele stalowe, ceramiczne albo granitowe.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.