Ropa - historia i prognozy
Ropa naftowa, wykorzystywana obecnie w wielu gałęziach przemysłu, to mówiąc najprościej, przeobrażone szczątki roślinne i zwierzęce sprzed milionów lat. W złożach występuje też często gaz ziemny. Przed przetworzeniem, ropa jest gęstą cieczą o ciemnobrunatnym kolorze. Oto co warto o niej wiedzieć!
Od zarania dziejów…
Nie jest to powszechnie znany fakt, jednak ropa towarzyszy nam już od setek, a nawet tysięcy lat. Opisuje ją choćby Biblia, w której z gęstej substancji korzystał Noe, uszczelniając Arkę, by mogła ona chronić pasażerów przez czas potopu.
Czy rzeczywiście tak było? Cóż, Biblia pozostawia sporo miejsca na interpretację, jednak faktem historycznym jest, że autorzy opisujący przedstawione w niej wydarzenia, musieli znać ropę i jej właściwości.
Podobnie w przypadku Indian. Ci z kolei doceniali wartość substancji nie tylko w konserwacji (uszczelnianie łodzi, impregnacja odzieży), ale też w medycynie. Korzystano z niej np. w leczeniu chorób pasożytniczych.
Gdy przyglądamy się początkom historii, trudno jest uwierzyć, że smolista substancja od lat napędza nasze samochody, a kurs ropa brent jest obserwowany codziennie przez biznesmenów na całym świecie. Kiedy ropa stała się paliwem?
XIX i XX wiek
Wtedy właśnie ropę zaczęto wykorzystywać w motoryzacji (pomijając używanie jej w roli smaru). W XIX wieku paliwo trafiło do pierwszych samochodów w formie ligroiny, destylowanej z ropy i dostępnej np. w aptekach. Pomysłodawcą i właścicielem patentu był Carl Benz. Firma Mercedes-Benz do dziś korzysta z koloru lakieru pierwszego pojazdu, czyli „Schwarz DB 040”.
Ropa stała się na tyle popularna na rynku, że w latach 60 XX wieku zajmowała najwyższą pozycję w bilansie energetycznym świata.
Czasy współczesne
Obecnie ropa (wydobywana w 50% na Bliskim Wschodzie) wykorzystywana jest do produkcji paliwa (gaz, benzyna, paliwo lotnicze itd.), smarów, asfaltu, leków, tworzyw sztucznych oraz środków konserwujących do odzieży.
Nic więc dziwnego, że jej ceny - choć bardzo zmienne - potrafią osiągać bardzo wysoki pułap, co nieraz spędzało już sen z oczu użytkownikom.
Czy przestaniemy korzystać z ropy?
Eksploatacja ropy doprowadziła już do wielu katastrof ekologicznych. Z racji tego dokłada się starań, by ograniczyć ten przemysł i szukać alternatywnych rozwiązań. Najgłośniejszym w ostatnich latach była produkcja samochodów elektrycznych i hybryd - w końcu niemal każdy z nas korzysta z pojazdów (samochodów, czy komunikacji miejskiej), tak więc zapotrzebowanie na paliwo jest tu wielkie.
Na przestrzeni kilkudziesięciu lat (a być może znacznie wcześniej?) znajdziemy zapewne alternatywne źródła energii i substancje pozwalające zastąpić ropę. Poza kwestią ekologii trzeba też mieć na uwadze, że jej źródła nie są nieskończone, a rosnące ceny będą stopniowo wymuszały zmianę.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.