Palety EPAL – drewniany standard w transporcie
Palety drewniane to nośniki wykorzystywane w transporcie elementów o dużych gabarytach albo drobnicy zapakowanej hurtowo. Pozwalają na efektywne przemieszczanie towarów i ustawianie ich poprzez użytkowanie wózków paletowych na powierzchniach towarowych samochodów ciężarowych lub ich przyczep i naczep. Najchętniej wykorzystywane w transporcie są palety EPAL. Dlaczego to najczęściej wybierane rozwiązanie i jak musi być wykonana paleta, aby spełnić wskazane w tym standardzie wytyczne?
EPAL to Europejskie Stowarzyszenie Palet – jedno z dwóch najważniejszych na świecie, certyfikujących jakość palet służących do transportu. Druga organizacja to UIC. Obydwa rodzaje różnią się od siebie nieznacznie. Ich zamienne stosowanie jest możliwe w przewożeniu różnego rodzaju towarów.
Czym jest standard EPAL? Jakie palety spełniają te normy?
Standard EPAL został opracowany przez Europejskie Stowarzyszenie Palet i dotyczy zarówno wymiarów danego nośnika transportowego, jak i charakteru jego wykonania. Zamiennie na palety EPAL mówi się też „europalety”.
Jak musi być wykonana dana paleta, aby spełniała normy EPAL? Jej wymiar powinien wynosić 1200x800x144mm. Europalety mogą występować też w wersjach pomniejszonych, np. ½, natomiast po ich dostawieniu powinny mieć rozmiar pełnej europalety. To najważniejsza, ale niejedyna reguła.
- Mają określoną wagę (w granicach 25 kilogramów) – waga nośnika świadczy o jego trwałym wykonaniu. Jednocześnie umożliwia zaplanowanie transportu w taki sposób, aby np. nie przeciążyć przewożącego towar samochodu.
- Do ich wykonania wykorzystano sprawdzone i certyfikowane materiały – deski przygotowane są z litego, mocnego i zdrowego drewna odpowiednio zabezpieczonego przed uszkodzeniem. Do ich wykonania najczęściej używa się świerku, brzozy czy sosny.
Palety spełniające standard EPAL są specjalnie oznaczone. Widnieje na nich logotyp organizacji w kółku.
Dlaczego palety EPAL stały się najczęściej wykorzystywanymi w transporcie?
Europalety EPAL są bardzo często stosowane w transporcie produktów spożywczych, elektroniki, towarów wielkogabarytowych (np. mebli), papieru, elementów stalowych i wielu innych. Są to nośniki wszechstronne, bardzo skuteczne i zapewniające bezpieczeństwo przewozu. Dlaczego jeszcze stały się standardem wykorzystywanym w transporcie?
- Sprzyjają przygotowaniu powierzchni transportowej do przewozu towarów – stosując EPAL można zaplanować rozmieszczenie transportu i przygotować się na przyjęcie określonej ilości ładunku (np. dokładnie 8 palet).
- Są trwałe i można z nich korzystać wielokrotnie – nie niszczą się pod wpływem intensywnej eksploatacji czy warunków atmosferycznych.
- Ich nośność osiąga nawet kilka ton – palety EPAL mogą bez problemu wspomagać transport ładunku, którego waga przekracza 1 tonę.
- Są przystosowane do transportu za pomocą wózków widłowych – EPAL mają dedykowane szyny transportowe, przystosowane do użycia w wózkach spalinowych czy ręcznych.
Stosowanie palet EPAL ma więc wymierne korzyści. Warto poszukać ich nowych lub używanych na rynku, aby zapewnić sobie odpowiednie nośniki transportowe dla prowadzonej działalności.
Sprawdź pełną ofertę PolskieOpakowania.com - dystrybutor palet drewnianych, plastikowych, gitterboxy
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.