Suchość pochwy – jak radzić sobie z tą dolegliwością?
Suchość pochwy to dość powszechna dolegliwość zdrowotna kobiet. Może pojawić się niezależnie od wieku i dbałości o higienę. Jej konsekwencją jest ból podczas stosunku, a także podatność na mikrourazy pochwy, które z kolei zwiększają ryzyko infekcji intymnych. Jakie są najczęstsze przyczyny suchości pochwy? Co stosować na suchość pochwy?
Suchość pochwy może mieć wiele przyczyn. Są to przede wszystkim zmiany hormonalne, zażywanie niektórych leków lub niewystarczająca długość gry wstępnej przed stosunkiem. Objawy dolegliwości można łagodzić, sięgając po różnego rodzaju środki na receptę i bez recepty. Jak zmniejszyć suchość pochwy?
Przyczyny suchości pochwy
Główne przyczyny suchości pochwy to:
• zmiany hormonalne podczas menopauzy, po porodzie, po okresie;
• stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej;
• przyjmowanie niektórych leków (np. na nadciśnienie);
• niektóre choroby (m.in. niedoczynność tarczycy, marskość wątroby, choroba nadnerczy);
• zbyt krótka gra wstępna przed stosunkiem.
Co na suchość pochwy?
Suchość pochwy można łagodzić dzięki preparatom dostępnym na receptę i bez recepty. Wśród tych, które nie wymagają recepty, wymienia się globulki dopochwowe, czopki, żele intymne i lubrykanty.
Środki na suchość pochwy bez recepty
Łatwo dostępnym preparatem na suchość pochwy są globulki. Nie zawierają hormonów, a jedynie kwas hialuronowy (a dokładniej hialuronian sodu – Sodium Hyaluronate). Czasem w ich składzie można znaleźć także kwas mlekowy czy witaminę E. Globulki stosuje się zgodnie z zaleceniami producenta, zazwyczaj jedną na dobę, na noc, przez 7 dni.
Innym środkiem dostępnym bez recepty są nawilżające żele intymne. Preparat uodparnia skórę w miejscach intymnych na otarcia i zadrapania, ułatwia stosunek płciowy, a także przeprowadzenie badań ginekologicznych lub aplikację tamponów. Można go stosować kilka razy dziennie w zależności od potrzeb.
Leki na suchość pochwy
Lekarz może przepisać receptę na leki, które zmniejszają suchość pochwy. Są to tabletki z hormonami, które pozwalają wyregulować poziom estrogenów. Podobnie działają kremy z estrogenem do miejscowego stosowania czy krążki dopochwowe, uwalniające hormony.
Suchość pochwy a higiena intymna w okresie menopauzy
Suchość pochwy to jedna z najczęściej występujących dolegliwości w okresie menopauzy. Spowodowana jest zmianami hormonalnymi, przede wszystkim zmianą poziomu estrogenów. Jak powinna wyglądać higiena intymna w okresie menopauzy? Jak dbać o zdrowie intymne podczas przekwitania? Dobrą praktyką jest podmywanie się dwa razy dziennie pod bieżącą wodą. Należy ograniczyć długie, gorące kąpiele, które mogą negatywnie wpłynąć na florę bakteryjną.
Do mycia miejsc intymnych warto stosować płyny do higieny intymnej przeznaczone do stosowania w okresie menopauzy. Preparaty te mają właściwości nawilżające, a także przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Wśród kosmetyków do higieny intymnej należy wybierać te o naturalnym składzie, bez dodatku barwników i substancji zapachowych, które mogą dodatkowo podrażniać skórę.
Dowiedz się więcej na temat dolegliwości: suchość pochwy – objawy, skutki, leczenie.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.