Praca dla osób po 60-tce – w których zawodach najłatwiej o zatrudnienie?
Osoby, które osiągną ustawowy wiek emerytalny i mają udokumentowany odpowiedni staż pracy, mogą przejść na emeryturę. Jednak z wielu względów część z seniorów wciąż chce być aktywna zawodowo. Taka możliwość niesie wiele korzyści dla starszych ludzi, ale wiąże się też z pewnymi wyzwaniami, np. dotyczącymi tego, gdzie szukać zajęcia dla siebie – w jakich zawodach można liczyć na zatrudnienie po 60-tce?
Kariera dla starszych osób – dlaczego warto podjąć zatrudnienie na emeryturze?
Po ukończeniu 60. lat nie każda osoba decyduje się na to, by odejść z pracy. Wielu seniorów kontynuuje swoją karierę zawodową. Jednak istnieje też spore grono ludzi, którzy przechodzą na emeryturę i po pewnym czasie poszukują dodatkowego zajęcia. Podejmując zatrudnienie po 60-tce, można zdobyć dodatkowy dochód, co jest niezwykle istotne w obecnych czasach przy wysokich kosztach życia.
Jednak pieniądze nie są jedynym powodem, dla którego seniorzy chcą pracować. Zajęcia zawodowe wprowadzają do życia pewien rytm, pozwalają poczuć się potrzebnym. Doświadczenie osób starszych, ich wiedza branżowa, cierpliwość, umiejętność rozwiązywania problemów, mądrość życiowa i komunikatywność to coś, z czego mogą czerpać młodsze pokolenia. Niezależnie od objętego stanowiska, można czuć się spełnionym dzięki temu, że się pracuje. Codzienne kontakty z innymi osobami również są korzystne dla osób starszych, szczególnie tych mających mniej bogate życie towarzyskie lub samotnych. Kariera dla starszych to też sposób, by zadbać o kondycję umysłową i fizyczną.
Praca dla seniorów – wyzwania
Podjęcie i znalezienie pracy przez seniorów może stanowić wyzwanie. Nie w każdej branży osoby po 60-tce mogą liczyć na zatrudnienie. Mogą przez to czuć się dyskryminowane ze względu na wiek. Zdarza się, że starsi pracownicy muszą walczyć ze stereotypami na temat tego, że są mniej produktywni i elastyczni, czy wolniej się uczą.
Czasem emeryci obawiają się problemów z adaptacją do nowego środowiska zawodowego. Zmieniające się technologie i cyfryzacja również bywają wyzwaniem dla seniorów.
Warto nadmienić, że osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego i przeszły na wcześniejszą emeryturę – emeryturę pomostową, mogą dorobić tylko do określonej kwoty. Nie może być ona wyższa niż 70% przeciętnego wynagrodzenia. Przy przekroczeniu tej wartości emerytura może zostać zmniejszona lub wstrzymana.
Gdzie szukać zatrudnienia po 60-tce
Istnieje wiele zawodów, w których osoby na emeryturze mogą znaleźć pracę. Wystarczy przejrzeć np. grupy na serwisach społecznościowych, by dowiedzieć się, że doświadczone, empatyczne babcie i ciocie poszukiwane są do opieki nad dziećmi. Sprawni, aktywni emeryci również mogą pracować w charakterze opiekuna/asystenta osoby starszej, pomagając w codziennych czynnościach i dotrzymując towarzystwa.
Mając wiedzę i kompetencje w konkretnej dziedzinie, można też spełniać się zawodowo jako mentor, nauczyciel, czy instruktor. W wielu placówkach edukacyjnych spotyka się osoby, które przekroczyły wiek emerytalny. Seniorzy mający doświadczenie i umiejący przekazywać informacje sprawdzają się także w roli konsultantów i doradców. Praca w biurze, księgowości czy administracji również jest dostępna dla osób 60 plus.
Przeglądając oferty zatrudnienia dla starszych pracowników, można znaleźć także m.in. ogłoszenia dotyczące pracy w firmach ochroniarskich. Przed rekrutacją warto przeczytać opinie o potencjalnych pracodawcach jak te zamieszczone na stronie – https://www.gowork.pl/opinie/firmy-ochroniarskie;kat.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.