Jak długo trwa budowa domu?
Budowa własnego domu jest sporym wyzwaniem logistycznym oraz finansowym. Wiele osób zastanawia się na pewno, jak długo trwa postawienie nieruchomości od zera i z jakich etapów składa się całe przedsięwzięcie. Warto więc spojrzeć na ten temat nieco dokładniej, rozwiać wszelkie wątpliwości i rozprawić się z mitami dotyczącymi budowy domu oraz tego, w jaki sposób przebiega. Jak długo trwa budowa domu - to jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz w polskim internecie i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ każdemu, kto marzy o własnej nieruchomości zależy na czasie. Jak się jednak okazuje, trudno podać jednoznaczną odpowiedź, która będzie pasować do większości przypadków, ponieważ każda tego typu inwestycja jest nieco inna. Można jednak wskazać ogólne szacunki, które pokazują, na co się przygotować.
Chcesz wybudować dom? O tym musisz wiedzieć!
Decyzja o budowie domu jest jedną z najważniejszych, jakie możemy podjąć w swoim życiu, szczególnie jeśli wiąże się z koniecznością zaciągnięcia wieloletniego kredytu. Przed jej podjęciem warto oszacować nie tylko całkowity koszt takiej inwestycji, ale też czas jej realizacji, tym bardziej w przypadku, gdy zależy nam na jak najszybszym wprowadzeniu się do nowej nieruchomości. Zanim spełnimy wszelkie formalności, a na placu budowy pojawią się fachowcy, należy stworzyć harmonogram prac, który będzie uwzględniać poszczególne czynności i etapy oraz terminy ich zakończenia. Niejednokrotnie start prac utrudniają zadania, o których wcześniej nawet nie pomyśleliśmy. Świetnym przykładem są przydomowe oczyszczalnie ścieków. Taką oczyszczalnię najlepiej wybudować jeszcze przed postawieniem domu.
Etapy budowy domu - ile trwają?
Budowa domu jednorodzinnego składa się z kilku podstawowych etapów, a każdy z nich z poszczególnych działań na wielu różnych płaszczyznach. Mowa o stanie zerowym, stanie surowym otwarty i zamkniętym, a także pracach wykończeniowych. Trudno dokładnie oszacować, ile będzie trwać każdy z etapów, ponieważ składa się na to wiele czynników, w tym metraż, zastosowane technologie, rodzaj i jakość materiałów, warunki pogodowe, zaangażowania i terminowości samych fachowców itp. Przyjmuje się jednak, że wykonanie prac do stanu zerowego zajmuje około miesiąca, maksymalnie dwóch, stanu surowego otwartego - ponad pół roku, stanu surowego zamkniętego - od 2 do 4 miesięcy, a wykończeniówka to od tygodnia do nawet kilku miesięcy.
Szybka budowa domu jednorodzinnego - czy to możliwe?
Widzimy więc, że wybudowanie tradycyjnego domu bez jakichś szczególnych wymagań, zajmuje od roku do 2 lat, a najczęściej dłużej. W wielu przypadkach można przyspieszyć prace, ale wiąże się to z większymi kosztami. Najczęściej nie jest to jednak możliwe, ponieważ z jednej strony musimy polegać na fachowcach, a ci najlepsi mają grafik wypełniony po brzegi, z drugiej na rynku brakuje materiałów budowlanych i czasem samo oczekiwanie na dostawę trwa dłużej niż sama budowa. Nie należy też przyspieszać budowy za wszelką cenę, ponieważ odbije się to na jakości wykonania i w konsekwencji przyniesie więcej szkody niż pożytku.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.