Czy gmina ma prawo kontrolować szamba i przydomowe oczyszczalnie?
Gminne kontrole szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków to coraz częściej spotykane zjawisko, a wszystko za sprawą zmiany uregulowań prawnym w tym zakresie. Obowiązkiem gmin jest monitorowanie tego rodzaju instalacji czy zbiorników znajdujących się na danym terenie, a właściciele nieruchomości są zobligowani do przyjęcia urzędników i okazania ich wymaganych dokumentów. Co warto na ten temat wiedzieć? Wyjaśniamy! Samorządy gminne od dwóch lat, gdy nowelizacji uległy m.in. przepisy o prawie wodnym, mają na swoich barkach dodatkowe obowiązki w zakresie przeprowadzania kontroli szamb oraz przydomowych oczyszczalni. Zgodnie z przepisami, urzędnicy muszę przeprowadzać takie kontrole w sposób kompleksowy minimum raz na dwa lata.
Kontrola szamb i oczyszczalni - na czym dokładnie polega?
Właściciele gospodarstw domowych do tej pory mogli spodziewać się wyrywkowych kontroli, ale od dwóch lat jest niemal pewne, że urzędnicy zapukają do ich drzwi. Gminie za brak realizacji obowiązku grożą bowiem surowe kary finansowe. W praktyce kontrola szamba czy przydomowej oczyszczalni ma wykazać, czy są one eksploatowane właściwie, a ścieki odprowadzane w dopuszczalny prawnie sposób. Kontrolerzy sprawdzą więc przede wszystkim stan techniczny zbiornika bezodpływowe czy oczyszczalni, a także poproszę o okazanie umowy zawartej z podmiotem posiadającym uprawnienia wywozu nieczystości. Bardzo ważne jest też to, aby właściciel gospodarstwa posiadał rachunki i potwierdzenia przelewów, które stanowią dowód wykonania takiej usługi. Dokumenty tego typu należy przechowywać minimum 3 lata, ponieważ istotne jest to, aby szambo czy zbiornik oczyszczalni były opróżniane systematycznie i w odpowiednich odstępach czasowych.
Czy można przygotować się do kontroli?
Jedyną formą przygotowania się do takiej kontroli jest gromadzenie w jednym miejscu wszystkich dokumentów, a także dbanie o to, aby w odpowiedni sposób użytkować szambo czy oczyszczalnię. Mowa tutaj o monitorowaniu stanu technicznego, jak i powstrzymaniu się od wpuszczania do kanalizacji substancji, które mogłyby negatywnie wpłynąć na urządzenia. W przypadku jakichkolwiek usterek, trzeba od razu je naprawić, aby nie pogłębiać problemu. Jeśli kontrola się pojawi, nie pozostaje nic innego, jak przyjąć urzędników i okazać im niezbędne dokumenty, a także odpowiedzieć na pytania. Współpraca z kontrolerami jest zawsze mile widziana i dzięki temu ich działania będą sprawniejsze, a kontrola szybko się zakończy.
Jak pozytywnie przejść kontrolę urzędników?
Jeśli regularnie korzysta się z usług firmy opróżniającej szamba czy przydomowe oczyszczalnie ścieków i posiada się na to potwierdzenie, nie trzeba się niczego obawiać. W przeciwnym razie, kontrolerzy mogą nałożyć mandat karny w wysokości 500 złotych, a w przypadku dużych nieprawidłowości, w tym m.in. braku umowy, sprawa może być nawet skierowana do sądu, który ma prawo orzec grzywnę do 5000 złotych. Widzimy więc, że konsekwencje finansowe są dość dotkliwe, dlatego warto zrobić wszystko, aby ich uniknąć.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.