Dlaczego warto dbać o felgi przy wymianie opon i jak to robić?
Wymiana opon odgrywa niezwykle istotną rolę w kwestii bezpieczeństwa jazdy. Warto jednak pamiętać, aby przy tej okazji zatroszczyć się również o felgi, zwłaszcza modele z efektownym designem, takie jak np. produkty BBS. Stanowią one podstawę kół, dlatego należy dbać o nie tak samo mocno, jak o ogumienie. Dzięki temu posłużą przez wiele lat i długo będą zachwycały swoim wyglądem.
Jaką funkcję pełnią felgi i dlaczego warto o nie dbać?
Felgi stanowią swego rodzaju bazę kół. Dzięki przytwierdzeniu ich do osi auta umożliwiają stabilną jazdę, a założone na nie ogumienie jest jedyną powierzchnią styku z nawierzchnią. Z tego względu zawsze warto dbać, aby obręcze wyróżniały się nienagannym stanem technicznym i dostosowywać je do sposobu użytkowania – do aut dysponujących silnikami o dużej mocy oraz sportowego stylu jazdy najlepiej wybierać odpowiednie modele. Za przykład posłużyć mogą choćby felgi BBS.
Założona w 1970 roku niemiecka firma produkuje obręcze, które są znane ze swojej wytrzymałości. Początki ich produkcji wiązały się z wykorzystywaniem ich w motorsporcie, dlatego musiały cechować się trwałością oraz niezawodnością. Obecnie kierowcy bardzo chętnie wybierają je również do codziennej jazdy ze względu na atrakcyjny design.
I to kolejna kwestia, która sprawia, że o alufelgi warto dbać – w bardzo dużym stopniu wpływają one na wygląd całego auta. Ciekawy wzór może sprawić, że samochód nabierze całkowicie nowego charakteru. Ważną rolę odgrywa w tej kwestii również wielkość obręczy, a dokładnie jej średnica. Im większa, tym lepiej się prezentuje, natomiast samo auto sprawia wrażenie masywniejszego. Dlatego dobrze dbać o czystość obręczy – nawet jeśli karoseria będzie lśniła, a felgi nie zostaną umyte, pojazd nie będzie wyglądał atrakcyjnie.
Oznaczenia i parametry felg – jakie są kluczowe podczas wymiany ogumienia?
Jeżeli przy wymianie opon planowane jest zakładanie nowych obręczy, należy koniecznie pamiętać o tym, aby dobrać modele pasujące do auta. W przeciwnym wypadku montaż raczej się nie uda, a nawet jeśli w jakiś sposób felgi zostaną założone, to mogą ulec uszkodzeniu. Dlatego zawsze należy zwracać uwagę na ważne parametry i oznaczenia felg. Dotyczy to zwłaszcza średnicy i szerokości, wyrażanych w calach, a także rozstawu śrub i określanego za pomocą mm „ET”, czyli odsadzenia odpowiadającego za to, jak głęboko w nadkolu chowa się obręcz. Bardzo istotną kwestię stanowi też otwór centralny, który musi być tożsamy z rozmiarem piasty w samochodzie.
Jeżeli obręcze mają być dokupione do konkretnych opon, to koniecznie trzeba zadbać, aby do nich pasowały. W kwestii montażu na nich ogumienia najważniejszymi czynnikami są średnica i szerokość.
Jak zatroszczyć się o felgi przy okazji wymiany opon?
W momencie, kiedy konieczna stanie się wymiana opon, warto pomyśleć o tym, jak zadbać o felgi. Jeżeli są one użytkowane już przez dłuższy czas, przed wizytą u wulkanizatora warto oddać obręcze do renowacji. W specjalnych serwisach przywrócony zostanie im dawny blask. Usunięte zostaną rysy i inne nieznaczne defekty. Na taki krok trzeba zdecydować się szczególnie w przypadku, kiedy felga jest w jakiś sposób uszkodzona. Specjalista określi wówczas, czy da się ją naprawić, a jeśli nie będzie to możliwe, to konieczna stanie się wymiana.
Przy samej wymianie ogumienia troska o felgę leży po stronie pracowników serwisu. Dlatego powinni oni stosować specjalne nakładki ochronne zarówno na poszczególnych elementach montażownicy, jak i na łyżkach do opon. W ten sposób zmniejszą ryzyko uszkodzenia, które niestety czasem zdarza się podczas wymiany opon.
Warto pamiętać, o regularnym, dokładnym myciu felgi, a zwłaszcza przed wymianą opon, jak i po niej. Wszelki brud, taki jak pył czy piasek, mógłby spowodować zarysowania lakieru. Do czyszczenia najlepiej stosować specjalne preparaty, które nie zawierają żadnych kwasów. Pozwolą one przywrócić obręczy blask, nie powodując uszkodzeń lakieru. Po skończonym myciu najlepiej zastosować również preparaty konserwujące, pozostawiające specjalną warstwę ochronną. Dzięki temu obręcz jest dobrze zabezpieczona i bardziej odporna na zanieczyszczenia, a także korozję powodowaną przez niekorzystne warunki, takie jak ośnieżone czy posypane solą drogi.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.