Czym zajmuje się flebolog?
Flebologia to dziedzina medycyny, która w centrum swojego zainteresowania stawia leczenie chorób żył, zwłaszcza naczyń żylnych znajdujących się w nogach. Wśród problemów, którymi zajmuje się flebolog, znajdują się m.in. żylaki, przewlekła niewydolność żylna, zakrzepowe zapalenie żył czy tzw. pajączki naczyniowe. Na czym dokładnie polega takie leczenie? Kto powinien zgłosić się do flebologa?
Z badań wynika, że około 40% Polek i 30% Polaków zmaga się z problemami żylnymi. Niewiele osób jednak na bieżąco monitoruje sytuację, tymczasem nieleczone choroby żylne mogą doprowadzić do niebezpiecznych dla życia zatorów i zakrzepów.
Flebolog - czym się zajmuje?
Flebolog to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu chorób układu żylnego. Głównym obszarem jego pracy są choroby żył, które mogą obejmować różne stany patologiczne, począwszy od drobnych, kosmetycznych zmian, jak pajączki naczyniowe, aż po poważne problemy zdrowotne, takie jak zakrzepowe zapalenie żył czy przewlekła niewydolność żylna. W swojej pracy flebolog korzysta z różnych metod diagnostycznych, w tym przede wszystkim z badania ultrasonograficznego, czyli USG dopplerowskiego, które pozwala na dokładne zobrazowanie układu żylnego i wykrycie nieprawidłowości.
Kiedy zgłosić się do flebologa?
Istnieje cała grupa objawów, które mogą świadczyć o problemach z układem żylnym i wymagać konsultacji ze specjalistą. Jakie są najczęstsze sygnały, które powinny skłonić do wizyty u tego specjalisty?
• Pajączki naczyniowe i żylaki kończyn dolnych
Pajączki naczyniowe i żylaki to najczęstsze objawy, które skłaniają pacjentów do wizyty u flebologa. O ile pajączki to na początku problem wyłącznie estetyczny, z czasem mogą zamienić się w żylaki czy nawet owrzodzenia podudzi, dlatego tak ważne, aby na czas zgłosić się do specjalisty zajmującego się leczeniem żylaków.
• Obrzęki nóg
Obrzęki nóg, zwłaszcza wieczorem, mogą być wynikiem niewydolności żylnej, czyli problemów z prawidłowym przepływem krwi w żyłach. Temu objawowi towarzyszy często uczucie ciężkich nóg, ból, a także zaczerwienienie skóry. Jeśli obrzęki nie ustępują po odpoczynku, warto rozważyć opcję podjęcia leczenia flebologicznego.
• Bóle nóg
Ból nóg, szczególnie uczucie ciągnięcia i pulsowania, mogą wskazywać na problemy z żyłami.
• Zmiany skórne
Zmiany skórne, takie jak brązowe przebarwienia skóry lub zgrubienia skóry, mogą wskazywać na przewlekłą niewydolność żylną, której objawy rozwijają się stopniowo. W miarę postępu choroby mogą pojawić się również trudne do wyleczenia owrzodzenia żylne.
• Zakrzepica
Jeśli obrzęk i ból pojawiają się w jednej nodze, a dodatkowo towarzyszy temu zaczerwienienie i ciepło, może to być objaw zakrzepicy żył głębokich, która wymaga natychmiastowej konsultacji medycznej. W żyle tworzy się wówczas skrzep krwi, który może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zatorowość płucna.
Leczenie chorób żył w praktyce
lebolog podejmuje się leczenia różnych chorób żylnych, stosując zarówno metody nieinwazyjne, jak i chirurgiczne. W przypadku mniej zaawansowanych schorzeń, takich jak żylaki czy pajączki, leczenie może obejmować skleroterapię (iniekcje substancji powodujących zamknięcie żylaków), zabiegi laserowe, a także stosowanie specjalistycznych rajstop uciskowych.
W bardziej zaawansowanych przypadkach, gdy inne metody nie przynoszą rezultatów, flebolog może zalecić zabiegi chirurgiczne, takie jak usunięcie żylaków (stripping) lub leczenie za pomocą nowoczesnych technik, jak ablacja laserowa czy radiofrekwencja. Zabiegi te mają na celu przywrócenie prawidłowego przepływu krwi w żyłach i zapobieganie dalszym komplikacjom.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.