Firma z Wodzisławia ratuje 109 drzew rocznie - a to dzięki zastosowaniu nowoczesnej instalacji
Wodzisławska firma Pol-Eko-Aparatura uruchomiła jedną z pierwszych w naszym regionie mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 39,69 kW. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dzięki instalacji udało się zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery o 32,4 tony rocznie, co w przeliczeniu na uratowane drzewa daje – aż 109 szt. każdego roku.
Firma Pol-Eko-Aparatura jest obecna na polskim rynku od ponad 25 lat. To największy polski producent laboratoryjnych urządzeń termostatycznych, a także stacji zlewnych nieczystości płynnych i aparatów do poboru prób wody i ścieków. Od samego początku firm stara się działać zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju; propaguje działania proekologiczne nie tylko wśród pracowników i klientów, ale także wśród społeczności lokalnej, włączając się w różnego rodzaju akcje. Pracownicy firmy czynnie uczestniczyli w wielu projektach edukacyjnych promujących ochronę środowiska na terenie powiatu wodzisławskiego. W latach 2014-2015 firma zrealizowała projekt Zielone Światło współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pt.: Szkolenia i doradztwo w zakresie rozwiązań proekologicznych w firmie Pol-Eko-Aparatura. Efektem tego projektu są między innymi akcje ekologiczne pn. Be Eco with Pol-Eko oraz większe zaangażowanie w inwestycje proekologiczne.
Realizując ekologiczne założenia firma wdrożyła do produkcji urządzenia zasilane z paneli fotowoltaicznych (systemy pomiarowe oraz urządzenia do wydawania wody), a także innowacyjne inkubatory z chłodzeniem opartym na ogniwach Peltiera - dzięki którym wyeliminowano używanie gazów chłodniczych (stanowiących potencjalne szkodliwe odpady) i zapewniono energooszczędność użytkowania. Ponadto od lat w POL-EKO odzyskiwane jest ciepło generowane przez maszyny CNC, poprzez ogrzewanie wody użytkowej przy pomocy zainstalowanych na halach pomp ciepła.
Największym projektem proekologicznym jest uruchomiona w czerwcu 2016 roku, jedna z pierwszych w naszym regionie, mikroinstalacja fotowoltaiczna o mocy 39,69 kW. Instalacja została umieszczona na dachu hali produkcyjnej na terenie zakładu przy ul. Kokoszyckiej w Wodzisławiu Śląskim. Składa się ze 141 paneli, o mocy 315W każdy i produkuje dziennie około 200 kWh energii, która w całości jest wykorzystywana na potrzeby przedsiębiorstwa.
Firma planuje dalszą rozbudowę instalacji, która docelowo ma osiągnąć moc 140 kW.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz