Skąd się wziął węgiel, czyli reliktowy las karboński na granicy powiatów wodzisławskiego i raciborskiego
To informacja dla odkrywców i badaczy. W kilku miejscach w Raciborzu, w Brzeziu i Oborze, można spotkać stanowiska skrzypu olbrzymiego. To roślina wywodząca się z okresu karbonu, od którego upłynęło już 300 milionów lat. Polecamy poświęcony temu tekst oraz krótką rozmowę z Janem Kalabińskim, który podczas Krakowskiej Nocy Muzeów, 13 i 14 maja 2016 roku w Muzeum Geologicznym Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, wygłosił wykład pt. "Reliktowy las karboński z okolic Raciborza".
Skrzyp olbrzymi (Equisetum maximum), bo o nim tu mowa, jest rośliną która stanowi żywą pamiątkę fauny karbońskiej. Gatunek ten występuje coraz rzadziej ze względu na zmniejszanie się powierzchni jego siedlisk wskutek działalności człowieka. W Polsce jest prawnie chroniony ma stanowiska w Karpatach, rzadziej w Sudetach i na Niżu Polskim w północnej części kraju. Niech zatem nikogo nie dziwi radość autora, gdy co roku obserwuje w Raciborzu odradzanie się jednego z kilku łanów skrzypu olbrzymiego.
Roślina ta u nas znajduje się też na edukacyjnym szlaku przyrodniczym i jest poznawana przez uczestników wycieczek EDUSCIENCE. Aby chronić przyrodę (szczególnie zagrożoną) we właściwy sposób, należy spełnić wiele warunków. Oprócz dobrych przepisów prawnych i fachowców dbających o ich wypełnianie powinno się kłaść duży nacisk na powszechną edukację na temat chronionych obiektów i organizmów w celu przekazania laikom przystępnej wiedzy o otaczającym ich środowisku. Skrzypowi olbrzymiemu z całą pewnością należy się uwaga edukacyjna. Podziwianie reliktowego „lasu karbońskiego” na Górnym Śląsku wzmacnia świadomość, że rośnie o około 600 metrów nad poziomem swoich pobratymców z karbonu. Całość TUTAJ
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.