Niska emisja pod kontrolą
Wypracować skuteczne procedury kontroli spalania odpadów. To wyzwanie, które ma usprawnić proces walki z niska emisją w regionie. Głównym tematem spotkania zespołu roboczego ds. ograniczania niskiej emisji były tym razem kwestie związane z kontrolą zapisów uchwały antysmogowej. W trakcie spotkania zostały zaprezentowane czeskie i niemieckie rozwiązania w tym zakresie.
– Same regulacje prawne, bez sprawnego systemu kontroli, mogą nie przynieść efektów, których oczekujemy. Musimy zdefiniować obszary kontroli i ustalić, czy dotychczasowy system przynosi rezultaty, czy konieczne są zmiany w prawie, procedurach kontrolnych i jakie służby powinny je przeprowadzać – mówił Andrzej Guła, prezes Polskiego Alarmu Smogowego.
Podczas spotkania zwracano także uwagę, że w kilku obszarach kontrole nie są skuteczne – w przypadku rynku paliw, spalania odpadów, instalacji czy rynku urządzeń. Profesor Krzysztof Płeszka zwracał uwagę na obowiązki podmiotów objętych uchwałą i trudności prawne z tego wynikające.
– To skomplikowany problem. W tym zakresie możliwe jest bowiem wkroczenie w sfery praw i wolności obywateli, czyli sfery, które są chronione konstytucyjnie i w które ingerować można wyłącznie przy zastosowaniu aktu o randze ustawy. Jest więc pytanie, jak skonstruować w tym wypadku uchwałę, aby była skuteczna i nie naruszała praw i obowiązków – wyjaśniał prof. Krzysztof Płeszka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Uczestnicy po raz kolejny podkreślali konieczność uregulowania przepisów w zakresie norm jakości powietrza i standaryzacji sprzedawanych kotłów. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele samorządów, jednostek naukowych, a także przedstawiciele Kraju Morawsko-Śląskiego z Czech.
fot.: BP Tomasz Żak
Komentarze (0)
Dodaj komentarz