Gmina bez SMOGA – spotkania w Skrzyszowie
Profilaktyka, edukacja, informacja - tak można podsumować spotkania, które odbywały się w ramach projektu "Gmina bez SMOGA".
W dniach 9 i 16 listopada, tym razem w Skrzyszowie miały miejsce kolejne spotkania dla mieszkańców, podczas których zaproszeni prelegenci opowiadali o problemach związanych z niska emisją. Między innymi Aneta Ciślak, która jest członkiem zespołu pod kierownictwem prof. Mariusza Gąsiora przeprowadzającego analizy zależności pomiędzy zanieczyszczeniami powietrza a chorobami serca i naczyń, przedstawiła wyniki badań, które wyraźnie wskazują korelację pomiędzy Smogiem a zdrowiem człowieka oraz opowiedziała o wpływie niskiej emisji na zdrowie i życie człowieka. Warto wspomnieć, że wyniki tych badań przedstawiane były na kongresach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Paryżu, Europejskiego Towarzystwa Rytmu Serca w Nicei i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Poznaniu. Natomiast Marcin Mortka pracownik Ciepłowni Rydułtowy opowiedział o sposobach rozwiązywania problemu niskiej emisji oraz o rodzajach paliw i pieców, i ich wydajności. Prelegenci byli otwarci na pytania, które zrodziły się podczas prezentacji. Na spotkania zaproszeni zostali także przedstawiciele akcji "Rybnik bez dymu" Julian Olewicz i Łukasz Biegiesz, którzy nie tylko opowiedzieli o paleniu współprądowym "od góry", ale także zademonstrowali, jaka w praktyce jest różnica pomiędzy dwoma rodzajami palenia tj. "górnego" i "od góry" - pokaz na żywo rozpalania w piecu dwiema metodami palenia: współprądowym i przeciwprądowym. Omawianie palenie "od góry" pozwoliło na wyciągnięcie dwóch najważniejszych wniosków. Pierwszy to taki, że palenie współprądowe przeznaczone jest do pieców zasypowych, ale przystosowanych do takiej metody palenia oraz drugi wniosek, metoda palenia "od góry" znacznie zmniejsza emisję i pozwala na ok. 30% oszczędności w budżecie domowym - ciepło nie jest wypuszczane z dymem.
Projekt "Gmina bez SMOGA" realizowany jest przez Stowarzyszenie Moje MIASTO z Rydułtów, a współfinansowany przy udziale środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerami są, oprócz Gminy Godów, Ciepłownia Rydułtowy oraz Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych z Rybnika.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz