Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie28 listopada 201608:43

Śląskie bez smogu. Jak to zrobić? Czy nasze województwo pójdzie śladem Krakowa i zakaże palić węglem?

Śląskie bez smogu. Jak to zrobić? Czy nasze województwo pójdzie śladem Krakowa i zakaże palić węglem? - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Z badań przeprowadzonych przez Śląskie Centrum Chorób Serca na mieszkańcach regionu jednoznacznie wynika, że zanieczyszczone powietrze wpływa na częstsze zawały, udary mózgu, zdecydowanie podwyższa ryzyko hospitalizacji a nawet śmierci. W Wodzisławiu Śląskim zorganizowano akcję Zdemaskuj smog.

W Katowicach debatowali eksperci. Ograniczenie niskiej emisji to konsekwentne działania rozpisane na wiele lat. Prowadzący debatę redaktor Przemysław Jedlecki z Gazety Wyborczej na jej początku przypomniał zatrważające dane Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska, wedle których aż 85 proc. miast na Starym Kontynencie zmaga się z przekroczonymi normami pyłów w powietrzu. Z kolei z badań przeprowadzonych przez Śląskie Centrum Chorób Serca na mieszkańcach regionu jednoznacznie wynika, że zanieczyszczone powietrze wpływa na częstsze zawały, udary mózgu, zdecydowanie podwyższa ryzyko hospitalizacji a nawet śmierci. 

Marszałek Wojciech Saługa mówił o przygotowaniach programu ograniczenia niskiej emisji w województwie. - Zespół antysmogowy, który pracuje nad stosownymi regulacjami w tym zakresie, potrzebuje jeszcze dwóch tygodni na zaprezentowanie swoich założeń, które w efekcie mają polepszyć stan powietrza w całym regionie. Smog bowiem nie ma granic, dlatego nasze działania przewidujemy na terenie całego województwa. Musimy jednak pamiętać, że tego wszystkiego nie da zrobić się w jeden rok, to działania rozpisane na wiele lat – zwrócił się do zebranych marszałek Wojciech Saługa. 

Czy te rozwiązania pójdą w tym samym kierunku co podjęte przez Kraków? Przypomnijmy: tam palenie w piecach węglem będzie możliwe tylko do 2019 r. - Absolutnie nie chcemy rezygnować z węgla. Wiemy, że nie jesteśmy w stanie zlikwidować całego smogu, ale już go mocno ograniczyć – tak”– stwierdził Wojciech Saługa. 

O podjętych już działaniach na terenie naszego województwa w ostatnich 15 latach przypomniał Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wymienił m.in. program ograniczania niskiej emisji – pierwszy raz prowadzony w Polsce właśnie w województwie śląskim. - W tym roku po raz pierwszy udzielaliśmy bezzwrotnych dofinansowań dla mieszkańców domków jednorodzinnych. Zainteresowanie było tak duże, że w następnych latach z pewnością będziemy kontynuować tę praktykę. To oczywiście kropla w morzu potrzeb, ale od czegoś trzeba zacząć – przekonywał Andrzej Pilot.

slaskie.pl, fot. Tomasz Żak

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Zobacz film

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności25 grudnia 202420:12

Bądźmy życzliwi nie tylko w czasie świąt

Bądźmy życzliwi nie tylko w czasie świąt - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Aktualności25 grudnia 202420:09

Ukradła wózek inwalidzki bo... bolały ją nogi

Ukradła wózek inwalidzki bo... bolały ją nogi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.