Na pomoc rodzimym gatunkom
Od kilku tygodni w części rezerwatu Ochojec, w ramach działań z zakresu ochrony czynnej, usuwane są dęby czerwone. Jest to gatunek obcy, sztucznie wprowadzony i inwazyjny dla polskiej flory.
Jak wynika z obserwacji prowadzonych przez pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach oraz informacji przekazywanych przez Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska oraz leśników z Nadleśnictwa Katowice, gatunek jest konkurencją dla typowych dla tego terenu roślin. Nie tylko utrudnia możliwości rozwoju naszych rodzimych drzew ale także, poprzez bardzo długi procesu rozkładu opadłych liści, hamuje wzrost innych roślin.
W wyniku konsultacji i spotkań terenowych pracowników wymienionych instytucji, wytypowano powierzchnię kwalifikującą się do eliminacji dębu czerwonego. Zadbano o to aby prace były prowadzone poza okresem lęgowym ptaków oraz wegetacji roślin, a także aby jak najbardziej zminimalizować negatywne oddziaływanie zrywki i wywozu drewna na przyrodę rezerwatu w trakcie. Obecnie dęby usuwane są w wydzielonej części rezerwatu, na powierzchni około 1 hektara. Prace te dają szansę powrotu na to miejsce rodzimych gatunków drzew i roślin zielnych.
Docelowo planowane jest doprowadzenie do zaniku tego gatunku w rezerwacie, dlatego też podobne działania będą wykonywane co 5 lat. W tym celu konieczne było doprecyzowanie zadań ochronnych dla rezerwatu Ochojec, obowiązujących od 16 czerwca 2014 roku. Obecne prace w rezerwacie prowadzone są zgodnie i w oparciu o Zarządzenie Nr 9/2016 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach z dnia 20 kwietnia 2016 r. o zmianie zarządzenia w sprawie ustanowienia zadań ochronnych dla rezerwatu przyrody "Ochojec".
Komentarze (0)
Dodaj komentarz