Subregion Zachodni apeluje o wycofanie projektu ustawy Prawo Ochrony Środowiska
Zarząd Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego przyjął stanowisko w związku z projektem zmiany ustawy Prawo Ochrony Środowiska. - (...) apelujemy o wycofanie projektu ustawy zawartej w druku nr 1127 jako szkodliwego dla samorządu i niszczącego sprawdzony model finansowania ochrony środowiska w Polsce - czytamy w treści stanowiska. Zarząd podjął także uchwałę, w której zwraca się o pilne podjęcie przez stronę rządową działań mających na celu poprawę stanu powietrza.
Zarząd Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego wyraził zaniepokojenie zaproponowanymi przez grupę posłów koalicji rządzącej zmianami ustawy Prawo Ochrony Środowiska, ograniczającymi wpływ samorządów na pracę władz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez wyeliminowanie z jej składu przedstawiciela Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu oraz przejęie pełnej konreoli nad funkcjonowaniem Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zdaniem Zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego zmiany zawarte w ustatwie mogą spowodować chaos i zawirowania w pracy funduszy. - Spory kompetencyjne mogą doprowadzić do spowolnienia tempa wdrażania środków unijnych i pogorszenia dostępności do środków finansowych przeznaczonych na ochronę środowiska - czytamy w treści stanowiska.
Zarząd Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego podjął także uchwałę w sprawie utrzymania priorytetów w zakresie poprawy stanu powietrza i finansowania tych działań przez NFOŚiGW oraz WFOŚiGW. Zdaniem Zarządu niezbędne jest opracowanie kompleksowych rozwiązań prawnych i finansowych na szczeblu rządowym, które powinny nadać priorytet działaniom w zakresie ochrony powietrza dla instytucji państwa i szczebla samorządowego.
Pełna treść uchwał poniżej:
Uchwała w sprawie przyjęcia stanowiska w związku z projektem zmiany ustawy Prawo Ochrony Środowiska
Uchwała w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego utrzymania priorytetów w zakresie poprawy stanu powietrza i finansowania tych działań przez NFOŚiGW oraz WFOŚiGW
Komentarze (0)
Dodaj komentarz