Tak Gmina Mszana obchodziła Międzynarodowy Dzień Ziemi
Międzynarodowy Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska. To doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcje zbierania śmieci oraz sadzenia drzew.
Z tej okazji uczniowie z terenu gminy zorganizowali różnego rodzaju zajęcia, programy artystyczne czy korowody ekologiczne. 21 kwietnia klasy młodsze Szkoły podstawowej w Połomi brały udział w happeningu w ramach projektu partnerskiego „Gmina z dobrą energią” i Konkursu Ekologiczno-Edukacyjnego „Nie truj sąsiada”, których koordynatorką jest Katarzyna Wodecka. Idąc w zielonym korowodzie ulicami Połomi dzieci obwieszczały mieszkańcom potrzebę ochrony środowiska. Zwracały uwagę niosąc transparenty z hasłami proekologicznymi, przygotowanymi przez uczniów klas IV-VI. Inicjatorem imprezy był Samorząd Uczniowski wraz z nauczycielami klas I-III.
Z kolei dzieci uczęszczające do Gminnego Przedszkola w Mszanie, barwnym korowodem przeszły do Parku Sołeckiego trzymając transparent „ Zniszczymy las – nie będzie nas!”. Tam zaśpiewały piosenkę i co najważniejsze jako symbol ochrony przyrody posadziły drzewo – Śliwę wiśniową i nadały jej imię Bella. Wcześniej z pomocą pań nauczycielek, dzieci przygotowały plakaty i gazetkę edukacyjną, a po powrocie do przedszkola każdy szkrab dostał odznakę „ Jestem przyjacielem lasu” i wszyscy obejrzeli film pt: ”Jak nie należy zachowywać się w lesie”.
Uczniowie Zespołu Szkół w Gogołowej również przyłączyli się do obchodów Dnia Ziemi. Zorganizowany został konkurs ekologiczny – „zwierzaki z odpadów”, którego celem miało być rozszerzanie świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą.
W Zespole Szkół w Mszanie przeprowadzono szereg działań o charakterze ekologicznym. Tematem przewodnim była niska emisja i zagrożenie środowiska smogiem. Przeprowadzono konkursy plastyczne pt. „Dwie twarze powietrza”, „Nie truj powietrza” oraz „Mały krok dla człowieka to wielki dla ludzkości w walce ze smogiem”. Ponadto uczniowie wzięli udział w konkursie na hasło propagujące ograniczenie niskiej emisji. Uczniowie klas drugich gimnazjum przeprowadzali wywiad z rodzicem lub sąsiadem dotyczący emisji zanieczyszczeń powietrza, a zadaniem szóstoklasistów było napisanie limeryku o tej tematyce. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na wykonanie maseczki „antysmogowej”, chroniącej nasze drogi oddechowe przed smogiem. Przedstawiona uczniom inscenizacja pt. „Na ratunek Ziemi” miała na celu uświadomienie problemu zagrożeń globalnych, a w szczególności negatywnych oddziaływań smogu na środowisko przyrodnicze i życie człowieka. Postaci biorące udział w przedstawieniu - „składniki” przyrody ożywionej w konfrontacji ze smogiem nie mają szans na przeżycie. Sprawcą tego zagrożenia jest człowiek i jego działania zwiększające emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Uczniowie dowiedli, że nasza Ziemia nie przetrwa, jeśli jej nie pomożemy: „Ziemię mamy tylko jedną, Ziemię piękną, Ziemię cierpliwą, Ziemię jedyną, i nikt jej nie powtórzy". Koordynatorem działań propagujących postawy i zachowania proekologiczne wśród uczniów jest Wiesława Tatarczyk-Sitek.
Do kampanii na rzecz ochrony środowiska dołączyli również pracownicy Urzędu Gminy w Mszanie. Posadzili łącznie 70 krzewów róż w Parku Aktywnej Rekreacji.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz