Odnawialne źródła energii w Rydułtowach. Uzyskaj dotację do 95%!
Uwaga! 27 grudnia rusza nabór wniosków do projektu obejmującego montaż odnawialnych źródeł energii na terenie Rydułtów. Właściciele domów jednorodzinnych będą mogli składać wnioski otwierające drogę do uzyskania nawet 95% dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej, kolektorów słonecznych, powietrznej pompy ciepła czy kotła na pellet.
Odnawialne źródła energii zaczynają trwale wpisywać się w krajobraz polskich miast i wsi. Nic dziwnego – większość z nas chciałaby ograniczyć do minimum rachunki za prąd dzięki fotoogniwom, czy obniżyć koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej dzięki wykorzystaniu powietrznych pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Nowoczesne kotły na pellet to z kolei ciekawa alternatywa dla kotłów na węgiel, a jednocześnie droga do walki ze smogiem i ograniczenia niskiej emisji. Dostrzegając dużą popularność odnawialnych źródeł energii w naszej gminie, przygotowujemy projekt w ramach którego mieszkańcy będą mogli uzyskać wysoką dotację, dochodzącą nawet do 95% tzw. kosztów kwalifikowanych (około 80% rzeczywistego dofinansowania do kwoty brutto).
Na co finansowanie i jakie korzyści?
Dotację będzie można uzyskać do następujących technologii:
- instalacje fotowoltaiczne – 3, 5 lub 7kWp
- kolektory słoneczne – zestaw 2 lub 3 kolektorów
- pompy ciepła do c.w.u – moc do 3kW
- kotły na pellet – 15, 20, 25 i 30kW
Ile to kosztuje?
Fotowoltaika oraz inne technologie objęte projektem to niemały wydatek – w zależności od technologii, rzeczywisty koszt instalacji (bez dotacji) wyniósłby od ok. 10 tys. zł w przypadku kolektorów słoneczych czy powietrznej pompy ciepła do c.w.u., nawet do ok. 40 tys. zł w przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy 7kW. Na szczęście, pojawia się możliwość znacznego ograniczenia kosztów, jakie trzeba będzie ponieść – środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w ramach tzw. formuły grantowej pozwolą pozyskać mieszkańcom dotację nawet do 95%. Szacunkowy koszt dla mieszkańca (tzw. wkład własny) wyniesie jedynie 5% + podatek VAT (8% lub 23%) oraz ewentualne koszty niekwalifikowane (realnie będzie to około 80% kosztów instalacji brutto).
Dla kogo?
Z dotacji będą mogli skorzystać właściciele / współwłaściciele domów mieszkalnych na terenie Rydułtów. Rekrutacja chętnych mieszkańców zaplanowana jest od 27 grudnia 2017 do 26 stycznia 2018. O kolejności na liście będą decydowały kryteria punktowe - nie decyduje kryterium „kto pierwszy ten lepszy”.
Jak to zrobić?
- Musisz być właścicielem, współwłaścicielem domu jednorodzinnego lub ewentualnie wielorodzinnego (maksymalnie 3 rodziny) w Rydułtowach,
- Jeżeli spełnisz warunki wskazane w Regulaminie (wszystkie dokumenty zostaną opublikowane w dniu rozpoczęcia naboru) musisz złożyć wymaganą dokumentację aplikacyjną w trakcie naboru – dokumenty będą dostępne na www.rydultowy.pl oraz www.rydultowy.gminazenergia.pl
- Lista rankingowa uczestników projektu zostanie ustalona na bazie kryteriów punktowych,
- UWAGA! Warunkiem przyznania dotacji będzie zakwalifikowanie projektu składanego przez Miasto Rydułtowy do dofinansowania w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
Informacje w sprawie naboru można uzyskać osobiście w Urzędzie Miasta Rydułtowy, Biuro d/s gospodarki wodno-ściekowej: Grzegorz Lepiarczyk, Sabina Krzyżowska, parter, pokój nr 2, tel. 32 4537435
UWAGA! O zakwalifikowaniu do projektu będą decydowały kryteria punktowe, nie ma więc konieczności tworzenia tzw. komitetów kolejkowych itp.
Więcej informacji:
Informacji na temat technologii szukaj na www.rydultowy.gminazenergia.pl.
Fotowoltaika
- Czy fotowoltaika się opłaca? [CZYTAJ]
- Fakty i mity -[CZYTAJ]
- O jakość instalacji i doborze firmy instalatorskiej - [CZYTAJ]
- Jak podłączyć mikroinstalację do sieci? [CZYTAJ]
Kolektory słoneczne
- Kolektory słoneczne – podstawowe informacje [CZYTAJ]
- Dobór kolektorów – wskazówki - [CZYTAJ]
- Top 10 kolektorów (FEWE) - [CZYTAJ]
- Jak wybrać kolektor? [CZYTAJ]
- Kolektory - błędy montażowe - [CZYTAJ]
Powietrzne pompy ciepła
- Powietrzna pompa ciepła czy kolektory słoneczne? [CZYTAJ]
- O współczynniku COP - [CZYTAJ]
- Podstawowe informacje na temat pomp ciepła - [CZYTAJ[
Kotły na biomasę
- O kotłach na paliwa stałe - [CZYTAJ]
Komentarze (1)
Dodaj komentarz