Gmina Mszana przypomina o bezwzględnym zakazie spalania odpadów
Wraz z początkiem października na dobre rozpoczyna się sezon grzewczy. W związku z gmina Mszana przypomina wszystkim mieszkańcom o obowiązującej już od 2017 roku uchwale antysmogowej.
Ponad 80% mieszkańców miast europejskich oddycha powietrzem, które nie spełnia norm WHO. Chociaż z roku na rok poprawia się jakość powietrza w Europie, to niestety w dalszym ciągu jesteśmy narażeni na szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu. Choroby układu krążenia, zawały czy nowotwory płuc są często wywoływane przez niską jakość powietrza. Trucizny znajdujące się w powietrzu, przez które cierpi nasz organizm, powstają przede wszystkim podczas spalania odpadów komunalnych.
Dlaczego spalanie odpadów w domowych piecach jest zabronione?
Procesy spalania odpadów w spalarniach przemysłowych odbywają się w warunkach kontrolowanych w wysokich temperaturach. Domowe paleniska nigdy nie uzyskają tak wysokich temperatur podczas spalania i w związku z tym może nie dochodzić do całkowitego spalania, a ponadto w instalacjach domowych nie ma filtrów, które doczyszczają spaliny z substancji szkodliwych.
Według danych statystycznych w kotłowniach przydomowych najczęściej spalane są odpady plastikowe lub drewnopochodne tj. stare meble, sklejki. To właśnie z tych odpadów do atmosfery są emitowane najbardziej niebezpieczne dla człowieka i środowiska związki m.in. chlor, który w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza może tworzyć kwasy, cyjanowodór, który jest najbardziej toksycznym związkiem, dioksyny i furany, które są silnie rakotwórcze, tlenki węgla i azotu, które drażnią drogi oddechowe i uszkadzają płuca.
Bezwzględny zakaz spalania odpadów związany jest nie tylko z regulacjami prawnymi i ochroną środowiska, ale przede wszystkim z troską o nasze zdrowie. Każdy z nas ma możliwość segregowania śmieci i przekazywania ich firmie, która odbiera odpady komunalne od mieszkańców. Przecież i tak za to płacimy, to dlaczego ciągle jeszcze spalamy odpady?
Jak prawidłowo spalać węgiel, czyli o tzw. spalaniu bez dymu poczytasz TUTAJ.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz