Studenci filologii słowiańskiej profilu czeskiego PWSZ w Raciborzu na warsztatach terminologicznych w Czechach
We wtorek, 17 listopada, dzięki uprzejmości pana Komendanta Śląsko –Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu, uczestniczyliśmy w warsztatach terminologicznych, które odbyły się w Punkcie Kontaktowym Dla Wspólnej Placówki, polsko-czeskiej, w miejscowości Chotebuz.
Udział w nich zaproponowała nam nasza wykładowczyni - dr Justyna Pietrzykowska, z którą pojechaliśmy na szkolenie. Zajęcia przygotowali mjr SG Jarosław Śliwka i por. Bc. Jiri Pecha, którzy z wielkim zaangażowaniem i cierpliwością odpowiadali na nasze pytania. Poznaliśmy nie tylko terminy używane przy wykonywaniu zadań przez Straż Graniczną, ale także poznaliśmy strukturę placówki, cele, dowiedzieliśmy się, jak wygląda praca funkcjonariuszy, mieliśmy możliwość porozmawiania z czeskimi i polskimi funkcjonariuszami policji, którzy przedstawili nam problemy, z jakimi spotykają się w swojej pracy. Zajęcia bardzo nam się podobały. Poznane słownictwo i zwroty na pewno nam się przydadzą w codziennym życiu i wzbogacą naszą leksykę.
Po warsztatach pojechaliśmy zwiedzić polski i czeski Cieszyn. Większość cieszyńskich zabytków, skupionych na obszarze Starego Miasta, znajduje się obecnie w polskiej części miasta. Udaliśmy się na Wzgórze Zamkowe, gdzie podziwialiśmy rotundę z XI w., wieżę piastowską oraz park z wieloma pomnikami przyrody. Następnie pospacerowaliśmy urokliwymi uliczkami, podziwialiśmy cieszyńską architekturę, zatrzymaliśmy się przy Studni Trzech Braci. Na rynku zachwycaliśmy się Domem Narodowym, ratuszem miejskim, studnią z figurą św. Floriana i przepięknymi kamienicami.
Nie udało nam się zgłębić wszystkich cieszyńskich tajemnic, ale mamy nadzieję, że jeszcze tu wrócimy!
Komentarze (0)
Dodaj komentarz