PWSZ Racibórz - nowy kanclerz, nowe logo
Dr inż. Janusz Faron, dotąd wykładowca na architekturze w raciborskiej PWSZ, wygrał konkurs na kanclerza. Odpowiedzialna za kontakty z mediami dr Joanna Sokołowska-Moskwiak zaprezentowała dziś przyjęte 7 kwietnia przez senat nowe logo PWSZ. Uczelnia wprowadza system identyfikacji wizualnej. Zmiany mają wesprzeć uczelnię w konkurowaniu na coraz trudniejszym rynku edukacji akademickiej.
Dr inż. Janusz Faron to absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach (1989). Jego zainteresowania ukierunkowane są na problematykę racjonalizacji projektowania architektonicznego pod kątem bezpieczeństwa i ekonomiki użytkowania budynków, oszczędności energii oraz upowszechnianie stosowania odnawialnych żródeł energii. Aktywny członek Śląskiej Okręgowej Izby Architektów RP oraz Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Pełne dossier dostępne jest TUTAJ. W konkursie startowały trzy osoby, poza dr. Faronem także Marzena Skibińska i Sebastian Wystub. Do ostatecznej rozgrywki przeszło dwóch pierwszych kandydatów. Komisja z rektor na czele uznała, że najlepsze kwalifikacje i wizje pracy na tym stanowisku ma dotychczasowy wykładowca PWSZ. Jak poinformował dziś dr Sokołowska-Moskwiak będzie musiał zrezygnować z pracy nauczyciela akademickiego. Skupi się na nowych obowiązkach, w tym zarządzaniem mieniem uczelni.
PWSZ ma też nowy system identyfikacji wizualnej i logo. Stare stało się godłem do wyłącznej dyspozycji rektor, do umieszczeania na dyplomach i sztandarach. Nowe logo, wyłonione w drodze konkursu, do którego zgłoszono 16 projektów, posłuży promocji uczelni. Autorką zwycięskiego projektu została Marta Elżbieta Urbańska, doktorantka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zmianie ulegną także logotypy Instytutów. Każdy z nich stylistycznie będzie nawiązywał do głównego logo oraz identytfikował się tymi samymi kolorami. Wybranie nowego znaku graficznego jest pierwszym etapem w tworzeniu księgi identyfikacji wizualnej i będzie służyć wzmocnieniu tożsamości raciborskiej uczelni.
- Logo Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu obrazuje cele i wartości, do których dąży i którym hołduje. Chęć ciągłego rozwoju, kreatywność, innowacyjność, poszerzanie wiedzy i kulturowej świadomości, siła, ambicja, odpowiedzialność - to cechy charakteryzujące działalność PWSZ nie tylko w subregionie raciborskim, ale również na terenach powiatów ościennych. Oferta edukacyjna PWSZ w Raciborzu jest niezwykle zróżnicowana. Władze uczelni, dzięki swej otwartości na współpracę, dążą do tego, by sukcesywnie się poszerzała. Stąd forma logo-otwartego koła. Elementy tworzące koło są ułożone w nieregularne pierścienie, dając wrażenie ruchu. Ma to symbolizować stały rozwój uczelni oraz dynamikę jej działań. Użyte kolory również nie są bez znaczenia: kolor niebieski symbolizuje otwartość, inteligencję, szerokie spojrzenie; odcienie szarości kojarzone są natomiast z nowoczesnością, innowacyjnością i profesjonalizmem. We współczesnym świecie wyższe uczelnie doceniają wagę świadomego kształtowania wyobrażenia o sobie, czyli o tym, jaki jest ich charakter, co oferują i w jaki sposób to realizują. Również polskie wyższe uczelnie coraz częściej decydują się na opracowanie kompleksowej identyfikacji, której celem jest zaprezentowanie w unikatowy sposób filozofii i metod działania oraz stworzenie oryginalnego wizerunku. Kompleksową identyfikację tworzą: system wizualny, system zachowań (styl kontaktów z otoczeniem), system przekazu (działania promocyjne). Sposób, w jaki uczelnia jest postrzegana na zewnątrz oraz przez własnych pracowników i studentów, bezpośrednio oddziałuje zarówno na jej pozycję na rynku edukacyjnym, jak i na szeroko pojętą świadomość społeczną. Tworzenie spójnego wizerunku nie tylko pomaga wyróżnić się na tle konkurencji, ale też przekonać potencjalnych współpracowników i studentów do związania się z uczelnią. Zgodnie z badaniami, o naszej wiedzy, opinii czy wyobrażeniu w przeważającej mierze decydują doznania wzrokowe, stąd też kluczową rolę w programie kompleksowej identyfikacji odgrywa system wizualny. To właśnie elementy graficzne mają bezpośredni wpływ na kreację i postrzeganie, przez co pomagają budować prestiż i otwarte, przyjazne oblicze. Zadaniem niniejszego systemu identyfikacji wizualnej jest przedstawienie PWSZ w Raciborzu jako nowoczesnej uczelni kultywującej tradycje i dumnej ze swej historii oraz kształcącej specjalistów wysokiej klasy - czytamy na stronie PWSZ.
(waw)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz