Studiuj turystykę w PWSZ Racibórz. Hossa w branży rodzi zapotrzebowanie na specjalistów
- Branża turystyczna w Polsce nabiera rozpędu. Nie mamy jeszcze danych za ten rok, ale prognozy mówią o pobiciu w te wakacje kolejnych rekordów i ciągłej tendencji rosnącej. Z tego zaś wynika coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów potrafiących sprostać nawet najbardziej wymagającym turystom - przekonuje dr hab. Jarosław Cholewa, kierownik Zakładu Turystyki Rekreacji IKFiZ w PWSZ Racibórz, pracownik naukowy, profesor nadzwyczajny AWF w Katowicach.
Hossa na rynku dotyczy zarówno turystyki zagranicznej jak i krajowej z uwzględnieniem woj. śląskiego. W 2017 r. nasz region odwiedziło 5,4 mln turystów, o 100 tys. więcej niż w roku 2016 i aż o 1,5 mln więcej niż w roku 2015. Wydali w 2017 r. 5,6 mld zł. Szlak zabytków techniki potrafi przyciągnąć 100 tys. osób w dwa dni.
Turystyka jawi się jako atrakcyjny kierunek studiowania. Raciborska PWSZ już po raz trzeci rekrutuje na kierunek Turystyka i Rekreacja w ramach Instytutu Kultury Fizycznej i Zdrowia. To jeden z młodszych kierunków raciborskiej PWSZ.
- Dwa lata doświadczeń pozwala nam formułować pierwsze oceny, a na ich podstawie propozycje wzbogacenia cyklu kształcenia - przekonuje dr hab. Jarosław Cholewa. Naturalne było umiejscowienie kierunku w ramach Instytutu Kultury Fizycznej i Zdrowia. Turystyka i rekreacja to dziś bowiem przede wszystkim aktywność fizyczna. Studenci otrzymują więc wiedzę teoretyczną i praktyczną w tym zakresie. Warto dodać, że raciborska PWSZ ma bogate doświadczenie w dziedzinie nauk o wychowaniu fizycznym. Dysponuje bardzo dobrą kadrą, którą współtworzy wielu naukowców z dużych ośrodków akademickich.
- Dostrzegamy jednakże, że turystyka to również sektor gospodarki i stąd nacisk na aspekty biznesowe oraz zagadnienia współczesnej komunikacji - dodaje dr hab. Jarosław Cholewa. W minionym roku umożliwiono studentom uczestnictwo w warsztatach start up w Zakopanem. W nowym roku akademickim te praktyczne formy kształcenia będą poszerzone i skoncetrowane na wielu sektorach branży turystycznej, w tym gastronomii.
- W trakcie studiów oferujemy studentom szeroką ofertę zajęć terenowych. To wyjście poza mury uczelni. Spotkanie z zabytkami, terenami rekreacyjnymi oraz osobami mającymi doświadczenia w pracy w turystyce i rekreacji. Branży turystycznej nie da się poznać z samych tylko podręczników. To żywa materia, w której daje się zauważyć szereg nowych trendów i zjawisk. Chcemy nauczyć studentów, że muszą być dobrymi obserwatorami, gromadzącymi dane i umiejącymi wyciągać z nich wnioski - przekonuje dr hab. Jarosław Cholewa.
- Turystyka i rekreacja to bardzo szerokie pojęcie, które wpisaliśmy w program 3-letnich studiów zawodowych, przygotowując kadry dla biur podróży, hoteli, restauracji, firm organizujących eventy oraz formy wypoczynku dla różnych grup docelowych, od młodzieży po seniorów. Poza twardymi kompetencjami związanymi z programem nauczania staramy się z roku na rok poszerzać ofertę edukacyjną o dodatkowe elementy kształcenia, m.in. biznesowego oraz wiedzy o świecie. Dodatkowym elementem dla ambitnych studentów to możliwość współuczestnictwa w badaniach naukowych w ramach Studenckiego Koła Naukowego. W trakcie dotychczasowego dwuletniego okresu kształcenia studenci brali czynny udział w czterech seminariach naukowych o zasięgu krajowym. Zostali współautorami publikacji naukowych. - Kierunek Turystyka i Rekreacja na PWSZ w Raciborzu to oferta studiów skierowana dla osób ciekawych świata. Pozwala zdobyć wiedzę i umiejętności w sposób ciekawy i przystępny - kończy dr hab. Jarosław Cholewa.
red.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.