Raciborska PWSZ dostała zgodę na prowadzenie studiów magisterskich
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego podjął decyzję w tej sprawie 23 lipca. Wczoraj dokument dotarł do raciborskiej uczelni. Chodzi o kierunek pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna - jednolite studia magisterskie 5-letnie stacjonarne o profilu praktycznym. Na zdjęciu z komisji oświaty Rady Miasta dr Gabriela Kryk, dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych PWSZ Racibórz, która przygotowała wniosek i pilotowała starania w ministerstwie.
PWSZ uwzględniła kierunek w trwającym naborze. Decyzja MNiSW oznacza, że może go oficjalnie uruchomić. O staraniach pisaliśmy [tutaj]. Poniżej opis cytowany za stroną uczelni.
Złożoność i rozległość cywilizacyjnych przemian zmusza człowieka do podejmowania racjonalnych działań na różnych płaszczyznach egzystencji. W codziennym życiu poszukuje się kompetentnych ludzi – fachowców, z wysokimi umiejętnościami w danej dziedzinie, z pożądanymi kwalifikacjami zawodowymi.
Absolwent jednolitych studiów magisterskich kierunku: Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna o profilu praktycznym sprosta tym wymaganiom, gdyż jest przygotowany do pełnienia roli nauczyciela – wychowawcy w przedszkolu i klasach początkowych. To profesjonalista, posiadający wysoki poziom kompetencji zawodowych, niezbędnych do kształtowania i rozwoju osobowości dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Posiada różnorodne doświadczenia, w tym dotyczące własnej osoby (samoocena, samoakceptacja). Jest świadomy swoich mocnych stron i kompetencji komunikacyjnych, które pozwolą mu prowadzić dialog, nawiązywać relacje interpersonalne z dziećmi i ich rodzicami w duchu podmiotowości, tolerancji, szacunku i zrozumienia.
Jako refleksyjny praktyk w działaniu potrafi kreować środowisko edukacyjne sprzyjające wspieraniu indywidualnych zdolności, pasji i talentów dzieci oraz podejmowaniu pracy na rzecz własnego rozwoju, niezbędnej w całożyciowym funkcjonowaniu każdej jednostki. Wysoki poziom kompetencji prakseologicznych pozwoli mu także na dobór odpowiednich metod kształcenia, środków dydaktycznych i form organizacyjnych, umożliwiających indywidualizację procesu kształcenia – zróżnicowanie działań tak, by stworzyć dzieciom warunki do pracy na miarę ich możliwości. Dzięki temu będą one mogły “doświadczać świata” – uczyć się przez przyswajanie, odkrywanie, przeżywanie i działanie.
Oprócz przygotowania do pracy z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w tym: dyslektycznym, mającym specyficzne trudności w uczeniu się czytania, pisania, matematyki oraz dzieckiem z zburzeniami w zachowaniu, czy też z dzieckiem zdolnym, absolwent wykazuje się również biegłością w posługiwaniu się językiem angielskim lub niemieckim. Rozumie potrzebę i istotę wczesnego startu w nauczaniu i uczeniu się języka obcego. Ma wiedzę i umiejętności niezbędne do wprowadzenia edukacji obcojęzycznej w nurt intencjonalnego kształcenia i wychowania dzieci.
Posiadane kwalifikacje uprawniają absolwenta do zatrudnienia w przedszkolach i w klasach I-III szkoły podstawowej – w placówkach publicznych, niepublicznych i społecznych.
opr. w
Komentarze (0)
Dodaj komentarz