Szukasz pomysłu na krótką wakacyjną wycieczkę po regionie? Koniecznie przeczytaj!
Już w najbliższą niedzielę 10 lipca w godz. 13.00-16.00 Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie zaprasza na klimatyczna imprezę "Dziady wędrowne". Wędrowni dziadowie śpiewali o śmierci, upadku obyczajów, a także poruszali tematykę dzieciobójstw. Ich pieśni przynosiły też nowiny z dalekiego świata, niosły ze sobą treści religijne i legendy maryjne. W świat pieśni dziadowskich wprowadzi Teatr Akademii Wyobraźni, których przedstawi "Karnawał dziadowski". Po nich na scenie pojawi się Kapela Brodów. Na zakończenie "Niezłe Ziółka" i wędrówka m.in. w świat śląskich ballad.
W ramach "Dobranocki w skansenie" we wszystkie lipcowe soboty o godzinie 17.30 najmłodsi zwiedzający (i wszyscy inni zainteresowani - niezależnie od wieku) spotkają gawędziarzy, którzy wprowadzą słuchaczy w niezwykły świat bajek, podań i legend ludowych.
O dzieciach nie zapomniało też Muzeum Zamkowe w Pszczynie, które organizuje kolejną edycję "Wakacyjnego Buszowania po Zamku" - letniej oferty dla dzieci w wieku 6-12 lat. Zajęcia odbywać się będą od poniedziałku, 11 lipca do piątku, 15 lipca 2016 r. w godzinach od 10.00-14.00. W czasie zajęć odbywać się będą m.in. warsztaty, zabawy ruchowe, zabawy twórcze, spacery w parku, zwiedzanie ekspozycji Muzeum Zamkowego i Stajni Książęcych.
Muzeum Śląskie w Katowicach przygotowało szereg atrakcji na wakacje, tak dla dzieci, jak i dorosłych, całych rodzin i grup zorganizowanych. Jakie są zagadki starej kopalni? Co jest potrzebne do prowadzenia wykopalisk? Jak żyło się mieszkańcom tradycyjnego familoka? Tego wszystkiego dowiedzą się uczestnicy organizowanych w muzeum wakacyjnych spotkań i warsztatów. Zwiedzających czekają pełne emocji podróże do świata nietuzinkowych osobowości, a także wyprawy w czasy pary i elektryczności.
Prócz wydarzeń specjalnych przez całe lato zwiedzać można także wystawy stałe i czasowe, wśród których warto zwrócić uwagę na pokonkursową wystawę "Śląska rzecz 2016" czy prezentację ikon "Obrazy światłem pisane". Dodatkową atrakcją będzie strefa gier planszowych, a w lipcowe i sierpniowe niedziele - bezpłatne zajęcia jogi.
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu również przygotowało bogatą ofertę dla spędzających lato w mieście. Co komunikują nam zwierzęta? Jakie ślady zostawia dzik? Kto i po co malował wnętrza jaskiń? Albo jak budowano piramidy? Na te pytania pomogą znaleźć odpowiedź wakacyjne warsztaty w Muzeum Górnośląskim, odkrywające przed dziećmi fascynujący świat przyrody, archeologii, etnografii oraz produkcji filmowej.
Dorosłych zaś muzeum zaprasza już w najbliższą niedzielę 10 lipca o godz. 12.00 na oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Z aparatem w ręku. Śląsk oczyma Paula Rothera".
Urodzony w Orzegowie, jednej z dzielnic Rudy Śląskiej, Paul Rother przez całe życie był związany ze swoją małą ojczyzną. Fotografując Górny i Dolny Śląsk, zatrzymywał w kadrze krajobrazy, architekturę, bliskie osoby, zwykłe chwile. Jego zmysł rejestrowania światła sprawił, że po 30 latach od śmierci autora patrzymy na te fotografie z nieukrywaną fascynacją. Okazuje się, że nierzadko przedstawiają miejsca, których już nie ma. Życie i twórczość Rothera przybliży kurator wystawy - dr Joanna Lusek. Aby wziąć udział w spotkaniu, wystarczy nabyć bilet wstępu na wystawy czasowe.
Kopalnia Królowa Luiza zaprasza na "Wakacje z Parkiem 12C", czyli do zwiedzania obiektu w promocyjnych cenach. Od "Industriady" można już zwiedzać nową podziemną trasę turystyczną w Zabrzu w wyrobiskach kopalni Królowa Luiza, dokładnie w tym miejscu, gdzie dawniej funkcjonował Skansen Górniczy "Królowa Luiza". Trasa jest przeznaczona głównie dla rodzin z dziećmi ze względu na łatwość przejścia, dostępność z powierzchni i możliwość zwiedzania już od piątego roku życia. W ramach 1,5-godzinnej wycieczki można podziwiać potężne kombajny wydobywcze, przejechać się kolejką górniczą karlik, przejść wyrobisko o wysokości 90 cm czy przekonać się, jak działa wrębiarka i strug ścianowy.
W cenie podstawowego biletu jest także wstęp do Parku 12C, w którym może spędzić kolejne godziny na zabawie w gigantycznym labiryncie i Bajtel Grubie, pobawić się miniaturowymi zaporami wodnymi i słoneczną zapalniczką, a także wieloma innymi instalacjami ze świata fizyki. Na fanów militariów czeka także Park Techniki Wojskowej, a w nim czołgi, samoloty odrzutowe i pancerne pojazdy transportowe. Park 12C jest czynny codziennie od poniedziałku do niedzieli w godz. 8.00 do 20.00. Informacje o zwiedzaniu oraz cennik biletów jest dostępny na stronie www.sztolnialuiza.pl.
Więcej TUTAJ
Komentarze (0)
Dodaj komentarz