Rusza pierwszy na świecie internetowy wideo kurs ślōnskij gŏdki
21 dni – dokładnie tyle dziś potrzeba, aby nauczyć się ślōnskij gŏdki. W sieci zadebiutował właśnie pierwszy na świecie wideo kurs, na którym można nauczyć się gŏdać jak rodowity Ślązak. Jego autorami są twórcy biura językowego PoNaszymu.pl, które tłumaczyło już m.in. dla Coca-Coli i Tchibo.
Chcesz nauczyć się gŏdać? Jeszcze nigdy nie było to tak proste. W sieci zadebiutował właśnie pierwszy na świecie wideo kurs języka śląskiego. W 3 tygodnie uczy on ponad 2000 najpopularniejszych słów i zwrotów, śląskiej gramatyki i pisowni, a także historii Śląska, tradycji i obyczajów w regionie, a nawet… przekleństw i tzw. false friends, czyli zwrotów, które, mimo że brzmią tak samo jak znane nam słowa po polsku, to po śląsku znaczą coś zupełnie innego.
Jak twierdzą jego twórcy, ma on pomóc w popularyzacji gŏdki, zwłaszcza wśród młodych ludzi, także poza regionem. – Dziś jest moda na gŏdanie, skończyły się kompleksy! Gŏdki chcą uczyć się licealiści, studenci i osoby starsze. Interesują się nią także firmy działające na Śląsku i poza nim. Coraz więcej osób chce także doskonalić swoją śląszczyznę, poznając gramatykę i ortografię – mówi Adrian Górecki, właściciel biura językowego PoNaszymu.pl, które stworzyło kurs.
- Do tej pory jednak brakowało narzędzia, które w prosty sposób uczyłoby gŏdać i które przybliżyłoby w nowoczesny sposób także kulturę, tradycję i historię regionu. Lekcje on-line mają szansę to zmienić. Tym bardziej, że na dzienną naukę wystarczy poświęcić 30 minut, a wszystko odbywa się przed komputerem, tabletem lub smartfonem – dodaje.
Sam kurs ma natomiast trwać równo 21 dni. Każdy tydzień kursu poświęcony jest innym zagadnieniom. Kursanci siedząc przed komputerem i oglądając wideo-lekcje poznają najpotrzebniejsze zwroty używane w codziennym życiu, uczą się konwersacji, ale także poznają region, z którym nierozerwalnie związana jest gŏdka.
To jednak nie wszystko. Kurs uczy także podstaw gramatyki śląskiej, konstrukcji zdań i odmiany słów. Jego uczestnicy poznają także zasady śląskiej ortografii i zapisu słów w ślabikŏrzu. W końcu kurs uczy czytać teksty po śląsku. Ciekawym jego elementem są także lekcje poświęcone pochodzeniu śląskiego, na którym poznaje się bohemizmy i germanizmy.
- To praktyczny kurs, po którym naukę można od razu wcielić w życie. Mogą z niego korzystać zarówno osoby, które nie nauczyły się śląskiego w domu, osoby, które gŏdajōm, ale chcą poprawić swój śląski, ale także osoby spoza Śląska, które np. są zafascynowane regionem lub planują tutaj przeprowadzkę. To również gratka dla osób, które chcą w swoim CV zabłysnąć ciekawą pozycją – wyjaśnia Adrian Górecki.
Wideo lekcje w ramach kursu prowadzą 3 osoby. Adrian Górecki – założyciel biura tłumaczeń PoNaszymu.pl, Barbara Grządziel-Szylar, bohemistka i specjalistka od języków słowiańskich, a także Rafał Szyma, filolog polski, autor zbioru śląskich opowiadań „Leanderka”, a także redaktor i korektor wielu książek po śląsku.
- Kurs prowadzą osoby, dla których gŏdka to pasja, które od lat aktywnie działają popularyzując ją, ale także tradycje związane z regionem. To również zespół, który pracował już nad tłumaczeniami popularnych kampanii dla takich firm jak Coca-Cola, Tchibo, Traficar czy Lider Taxi. Wspólnie tłumaczyliśmy także system Android na smartfony firmy Samsung – mówi.
Aby wziąć udział w kursie wystarczy wejść na stronę www.KursGodki.pl i zapisać się. Jego twórcy do wyboru przygotowali 2 pakiety. Pakiet Szkolŏrz kosztuje 79 zł i zawiera 21 lekcji, 7 godzin video oraz ponad 100 stron ćwiczeń i materiałów edukacyjnych. Kursanci zyskują także roczny dostęp do platformy.
W opcji Szkolŏrz Plus kosztującej 179 zł oprócz powyższego kursant zyskuje dodatkowo dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku, na której może na bieżąco konsultować postępy w nauce, otrzymuje także opiekę lektorów podczas trwania kursu. Ta ostatnia opcja dostępna jest tylko dla 30 osób.
Zapisy potrwają do 8 października. – Z naszymi kursantami będziemy widzieć się codziennie przed komputerami, smartfonami lub tabletami. Każdego dnia przez 21 dni będziemy udostępniać jedną lekcję, etapowo wprowadzając uczniów w tajniki gŏdki. Pozwoli to na stopniowe zagłębianie się w śląski, ale także i Górny Śląsk – mówi Górecki.
Ten ostatni aspekt jest szczególnie ważny dla pomysłodawców projektu. – To nie tylko kurs językowy, to niecodzienna lekcja o Śląsku, poprzez którą chcemy pokazać, jak fascynujący, zróżnicowany i bogaty kulturowo jest to region. Ucząc się więc gŏdki, uczyć będziemy także Śląska. Chcemy to zrobić w nowoczesny i atrakcyjny dla odbiorców sposób. Liczymy, że przyciągnie on nie tylko osoby z regionu – dodaje.
Więcej: www.kursgodki.pl
Komentarze (0)
Dodaj komentarz