Organizatorom nielegalnego przekraczania granicy grozi 8 lat więzienia
W październiku Prokuratura Krajowa w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Opolu akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom oskarżonym o przynależność do zorganizowanej grupy zajmującej się organizowaniem cudzoziemcom nielegalnego przekraczania granicy.
8 października bieżącego roku Śląski IX Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu Okręgowego w Opolu akt oskarżenia przeciwko dwóm obywatelom Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej oraz obywatelowi Ukrainy. Cudzoziemcy oskarżeni są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się organizowaniem cudzoziemcom przekroczenia granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom tj. o przestępstwa z art. 258 § 1 kk oraz 264 § 3 kk. w zb. z art. 65 § 1 k.k.
W lipcu 2020 roku na autostradzie A4 w pobliżu MOP Prószków funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 10 cudzoziemców znajdujących się w przestrzeni ładunkowej samochodu osobowego typu bus. Kabina kierowcy była pusta. Śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze ŚlOSG pod nadzorem Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach. W wyniku prowadzenia intensywnych czynności służbowych, w niedługim czasie zatrzymano kierowcę, który oddalił się z miejsca zdarzenia. Okazał się nim 25 - letni obywatel Ukrainy. Wobec Ukraińca zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
W toku prowadzonego śledztwa funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej ustalili osoby odpowiedzialne za zorganizowanie jak również przewóz migrantów z terenu województwa śląskiego na terytorium Republiki Federalnej Niemiec oraz 9 cudzoziemców ze Słowacji przez Czechy do granicy z Niemcami. Okazało się, że byli to obywatele Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej, którzy korzystali z ochrony międzynarodowej na terytorium RP. Zostali oni zatrzymani w kwietniu bieżącego roku na terenie m. Warszawa przy współpracy z funkcjonariuszami Nadodrzańskiego OSG (PSG w Zgorzelcu) oraz Komendy Głównej Straży Granicznej. Dodatkowo Czeczeni zostali oskarżeni o czyn z art. 245 k.k. tj. stosowanie gróźb karalnych w celu wywarcia wpływu na podejrzanego.
Ponadto w ramach wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu oraz funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu, 7 maja b.r. Prokuratura Krajowa w Katowicach skierowała do Sadu Okręgowego w Opolu akt oskarżenia przeciwko 30-letniemu obywatelowi Republiki Słowacji oskarżonego o czyny z art. 258 § 1 kk. 264 § 3 k.k., który w dniu 27.11.2020 r. Słowak został zatrzymany przez funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu w trakcie, gdy usiłował przekroczyć granicę z Polski do Niemiec, a w pojeździe, którego był kierowcą, ukrytych było 15 obywateli Syrii. Jak ustalono w toku postępowania, mężczyzna działał w zorganizowanej grupie przestępczej na zlecenie obywateli krajów bliskiego wschodu przebywających na terenie Austrii. Wszystkie zatrzymane osoby działały w ramach zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się organizowaniem nielegalnego przewozu cudzoziemców do krajów Europy Zachodniej.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz