Śląska młodzież w Parlamencie Młodych Rzeczypospolitej Polskiej
20 listopada w sali plenarnej Senatu RP odbyło się VI Posiedzenie Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej. Temat obrad brzmiał: “Polska - wspólnota małych ojczyzn. Aktywność lokalna i polityka samorządowa z perspektywy młodego pokolenia”.
Młodzież miała okazję zabrać głos w kwestiach związanych z tematem oraz z aktualną sytuacją w kraju i na świecie. Młodzi ludzie reprezentowali różne poglądy. Byli tam zarówno lewicowcy, prawicowcy oraz centryści. W obradach uczestniczyła także młodzież z województwa śląskiego, reprezentująca różny światopogląd.
Parlament podzielony był na kluby, koła oraz osoby niezrzeszone. Przedstawiono łącznie 10 uchwał, z których przyjęto 6. Jednym z przyjętych projektów była uchwała “o regionie śląskim”, zgłoszona przez Klub Lewicy Progresywnej. Młodzież zaapelowała do władz Polski o uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną a język śląski za język mniejszości etnicznej. W projekcie tym zawarto również pomysł wprowadzenia edukacji regionalnej w szkołach ponadpodstawowych na terenie historycznej krainy Śląska, a także pomysł powołania Rady Języka Śląskiego.
Autorem projektu oraz jego sprawozdawcą w czasie komisji oraz obrad był Krzysztof Krukowka - Wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Katowice, aktywista na rzecz uznania praw mniejszości śląskiej.
“Mogę zaryzykować stwierdzenie, iż moment głosowania nad tym projektem uchwały był momentem przełomowym dla Ślązaczek i Ślązaków. Młodzież w budynku polskiego parlamentu upomniała się o prawa mniejszości, która od lat walczy o przywrócenie szacunku ze strony państwa polskiego. Bo jak mówiłem podczas sprawozdania projektu: „Bo my ńy sům ukrytům njymjeckům uopcjům, my tyż do kůńca ńy sům Polokami, my sům Ślůnzoki.” Wierzę, żę w przyszłości władze RP wprowadzą w życie zapisy zawarte w uchwale Parlamentu Młodych RP.”
W pracach nad projektem uczestniczył kolektyw Uotowarty Ślůnsk.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz