U sąsiadów rusza Uniwersytet Dziecięcy
Jeśli chcesz, by twoje dziecko zostało studentem, zapisz je na Uniwersytet Dziecięcy, który rusza w Raciborzu. Będzie Gaudeamus, indeksy i studenckie legitymacje chociaż tak naprawdę najmłodsi słuchacze tego Uniwersytetu mają nie mniej niż 6 lat, ale nie ukończyli jeszcze 12.
Inauguracja odbędzie się 16 kwietnia, w sobotę, o godzinie 11.00, w auli Państowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu przy ul. Słowackiego 55. Plan uroczystości przewiduje informację o idei uniwersyteów dziecięcych, wykład inauguracyjny, wręczenie słuchaczom legitymacji i ineksów oraz rozmowy w kuluarach.
Kolejne wykłady odbędą się 7 i 28 maja oraz 11 czerwca. Dotyczyć będą paleontologii (Czy prapradziadek żaby mógł zjeść człowieka), neurofizjologii (Czy można żyć bez mózgu) oraz sejsmologii (Dlaczego ziemia się trzęsie). Na zakończenie każdy z uczestników wykładów otrzyma dyplom ukończenia I semestru Uniwersytetu Dziecięcego w Raciborzu.
Zajęcia będą odbywały się w auli wykładowej i potrwają około 1,5 godz. Mali studenci będą uczestniczyli w zajęciach z prawdziwymi profesorami renomowanych uczelni, ekspertami w danej dziedzinie. Sposób prowadzenia wykładów oraz forma przekazu dostosowane są do wieku dzieci (studenci mogą mieć od 6 do 12 lat).
W czasie wykładów dzieci zostaną same na auli, bez rodziców, tak jak prawdziwi studenci. W tym czasie rodzice mogą wziąć udział w wykładach z psychologii rozwoju dziecka, obejrzeć (w zależności od możliwości technicznych danego ośrodka, transmisję z wykładów w innej sali) lub poczekać na swoje pociechy w kawiarence lub poczekalni.
Zajęcia na Uniwersytecie Dzieciecym są odpłatne. Udział w letnim semestrze - kwiecień - czerwiec to 80 zł plus 15 zł. wpisowego (w tej kwocie zawarty jest koszt indeksu, legitymacji studenckiej oraz materiałów promocyjnych).
Na zajęcia Uniwersytetu Dziecięcego można się zapisać w Raciborskim Centrum Kultury, ul. Chopina 21, tel, (32) 415 31 72. Należy wypełnić deklarację zgłoszeniową, dołączając do niej 2 zdjęcia oraz uiścić opłatę w kasie RCK. Można też wypełnić deklarację w sobotę, podczas uroczystości inauguracyjnych.
Plan letniego semestru Uniwersytetu Dziecięcego w Raciborzu:
16 kwietnia 2011 – wykład inauguracyjny pt. Maria Curie – Skłodowska, po wielokroć pierwsza i jedyna.
Wykład prowadzi dr Gabriela Kryk, starszy wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu z Instytutu Studiów Edukacyjnych Zakładu Edukacji Elementarnej
7 maja 2011 - wykład pt. Dlaczego trzęsie się ziemia?
Wykład przeprowadzi mgr Wojciech Wojtak, kierownik Obserwatorium Geofizycznego PAN w Raciborzu, uczestnik XIII Wyprawy Antarktycznej do stacji im Henryka Arctowskiego.
28 maja 2011 – Wykład pt. Czy prapradziadek żaby mógł zjeść człowieka?
Wykład przeprowadzi dr Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie, paleolog specjalizujący się w badaniu ewolucji bazalnych archozaurów i płazów z grupy temnospondyli oraz paleontologii triasu. Uczestniczył także w wydobyciu i opisaniu szczątków olbrzymiego dicynodonta i dużego teropoda z górnotriasowych osadów w okolicach Lisowic. W 2006 roku z Jerzym Dzikiem i Grzegorzem Niedźwiedzkim brał
udział w wykopaliskach w górach Karatau w Kazachstanie.
11 czerwca 2011 – Wykład pt. Czy można żyć bez mózgu?
Wykład przeprowadzi prof. dr hab. Marian Lewandowski, Dyrektor Instytutu Zoologii, Kierownik Zakładu Neurofizjologii i Chronobiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Projekt Uniwersytet Dziecięcy jest realizowany przez Raciborskie Centrum Kultury oraz
Państwową wyższą Szkołę Zawodową w Raciborzu.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz