Jakie są warianty centrum przesiadkowego w Wodzisławiu?

Nowoczesne centrum przesiadkowe – to kolejny plan włodarzy miasta ku temu, aby usprawnić życie nie tylko mieszkańców Wodzisławia Śląskiego, ale również osób przyjeżdżających do naszego miasta. Ma ono powstać na terenie dworca kolejowego.
Budynek dworca kolejowego został kupiony przez miasto po długich negocjacjach z PKP w marcu 2015 r. Cena 553 tys. zł objęła również służebność dróg umożliwiających dotarcie do obiektu. Obecnie budynek dworca jest niezagospodarowany ze względu na jego stan techniczny. – To świetne miejsce na stworzenie centrum przesiadkowego, które połączy transport kolejowy, autobusowy, samochodowy i rowerowy – mówi Mieczysław Kieca. – By odpowiednio się do tej inwestycji przygotować, zwróciliśmy się do specjalistów z zakresu transportu, którzy przygotowali dla nas dwie koncepcje centrum. Wcześniej jednak przeprowadzili w Wodzisławiu Śląskim i Rybniku badania wśród mieszkańców – wyjaśnia prezydent.
Koncepcja pierwsza to taka, w której nie zakłada się likwidacji obecnie działających przystanków autobusowych w okolicy dworca, przez co odległość z najbardziej oddalonego przystanku do centrum przesiadkowego wyniesie 290 metrów. Planowanych byłoby utworzenie 78 miejsc parkingowych przed dworem, a dla osób niepełnosprawnych przewidziane byłoby 5 miejsc parkingowych. W wizji centrum przesiadkowego zaplanowano również parkingu typu Kiss& Ride, przeznaczony dla kierowców, którzy podwożą kogoś na dworzec. Te miejsca w przypadku pierwszego wariantu zlokalizowane byłyby zaledwie 4 metry od wejścia do dworca. Nie zapominajmy także o planowanej stacji roweru miejskiego – ta, jeśli chodzi o wariant pierwszy, znajdowałaby się zaledwie 17 metrów od wejścia do dworca, natomiast parking dla rowerów, dla tych podróżnych którzy za pomocą dwóch kółek dostali się na ulicę Kolejową, oddalony byłby o 30 metrów.
Druga wersja centrum przesiadkowego, do której przychylają się władze Wodzisławia Śląskiego, zakłada budowę pętli autobusowej przed dworcem, z jednoczesną likwidacją istniejących w okolicy dworca przystanków autobusowych. Takie rozwiązanie sprawiłoby, że odległość od przystanku do wejścia na teren budynku wynosiłaby zaledwie 15 metrów. Miejsc parkingowych na terenie centrum byłoby wówczas 39 oraz 6 miejsc dla osób niepełnosprawnych. Drugi wariant zapowiada taką samą odległość od parkingów Kiss & Ride jak w przypadku pierwszego, czyli 4 metry, natomiast stacja roweru miejskiego oddalona od wejścia będzie o 41 metrów. Aby pozostawić rower na parkingu, trzeba będzie przejść się 30 metrów od wejścia na dworzec PKP.
W obu wariantach przewidziane są także 163 miejsca parkingowe po drugiej stronie ulicy Rybnickiej, czyli na skwerze po drugiej stronie ronda. Jednak prezydent nie jest przekonany do takiego rozwiązania. – Nie jestem przekonany do koncepcji budowy tak dużego parkingu kosztem zieleni pod drugiej stronie. Mam propozycję innego rozwiązania tej kwestii. Chcemy przejąć dodatkowe działki od PKP Nieruchomości zlokalizowane w bezpośredniej bliskości dworca kolejowego. Przejęcie tego terenu pozwoli nam zupełnie inaczej zbilansować miejsca parkingowe – wyjaśnia Mieczysław Kieca.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz