Nauczyciel musi znać życie i dużo wiedzieć
Dyrektorzy gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i pedagodzy z powiatu wodzisławskiego pochylili się nad problemem młodzieży zagrożonej wypadnięciem z systemu oświaty i wykluczeniem społecznym. Temat został poruszony podczas konferencji zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe.
O godzinie 10.00 w Powiatowym Centrum Konferencyjnym w Wodzisławiu rozpoczęła się konferencja pod hasłem "Młodzież zagrożona wypadnięciem z systemu oświaty i wykluczeniem społecznym". Spotkanie, na które zostali zaproszeni dyrektorzy gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i pedagodzy, zorganizował wydział oświaty Starostwa Powiatowego.
Konferencja dotyczyła sytuacji uczniów, którym grozi nieukończenie gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej. Młodzież ta, wypadając z systemu edukacji, podlega zjawisku wykluczenia społecznego i nie jest zdolna do pełnego uczestnictwa w życiu gospodarczym, politycznym i kulturalnym. - Jako nauczyciele wszyscy kończymy studia. Jednak uczelnie nie zawsze przygotowują nas do radzenia sobie z trudną młodzieżą. Na szczęście obecnie mamy wiele instytucji zewnętrznych, które wspierają pracę nauczyciela i wychowawcy – podkreśliła naczelnik wydziału oświaty, Edyta Glenc.
O przyczynach wypadnięcia młodzieży z systemu oświaty i wykluczenia społecznego mówiła Mariola Kujańska z Centrum Doradztwa i Kształcenia Kadr w Rybniku. Do najważniejszych czynników, które prowadzą do wykluczenia, zaliczyła m.in. ubóstwo czy uzależnienie od narkotyków czy alkoholu. - Wykluczenie nie dotyczy tylko i wyłącznie dzieci wychowujących się w rodzinach biednych, ale także dzieci z tzw. dobrych domów. Przykład takiego ucznia, który wypadł z systemu edukacji, możemy odnaleźć w filmie "Sala samobójców". Każdy nauczyciel powinien obejrzeć ten film – stwierdziła.
Jej zdaniem nauczyciele i wychowawcy, którzy chcą odpowiednio wcześnie zdiagnozować problemy swoich uczniów, muszą mieć przede wszystkim wiedzę. - Państwa wiedza na temat uzależnień powinna być ogromna. Powinniśmy wiedzieć, jak zachowuje się uczeń, który spożyje w większych ilościach gałkę muszkatołową albo leki na przeziębienie – podkreślała i dodała, że jest wiele symptomów, które świadczą o wykluczeniu. - Jeśli uczeń nagle przestaje dostawać komentarze pod zdjęciami na naszej-klasie czy facebooku, a jego dotychczasowi koledzy usuwają go z listy znajomych, to może być znak, że ten uczeń został wykluczony – zaznaczyła.
W dalszej części konferencji o następstwach wypadnięcia młodzieży z systemu oświaty i wykluczenia społecznego mówiła Judyta Szetlak z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim. Działalność Śląskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy w Katowicach przedstawiła Sabina Knapik. Prelekcję o funkcjonowaniu Ochotniczego Hufca Pracy w Rybniku wygłosiła Magdalena Szrek-Moroń, a o przygotowaniu zawodowym młodzieży mówiła Katarzyna Zollner- Solowska, dyrektor Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim.
(m)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz