Podziękowali Januszowi Matuszek za pracę na rzecz kopalni i Miasta Rydułtowy

Bezpieczeństwo, komfort pracy oraz jakość węgla – to priorytety, którymi kierował się Janusz Matuszek – były dyrektor KWK "Rydułtowy". 30 czerwca w trakcie uroczystej mszy świętej odebrał podziękowania za 34 lata służby dla kopalni i Rydułtów.
W całej historii kopalni "Rydułtowy" liczonej od 1792 roku, niewielu było tak zasłużonych dyrektorów jak Janusz Matuszek. Wynikiem jego starań szyb Leon IV pogłębiony został do poziomu 1200. Powstał także zupełnie nowy poziom – 1150, co przełożyło się na zwiększenie zdolności wydobywczej rydułtowskiej kopalni o kolejne kilkadziesiąt lat. Poprzez rozbudowę systemu transportu ludzi oraz materiałów znacząco wzrósł poziom bezpieczeństwa oraz komfort pracy górników. Szczególne warunki pracy pod ziemią (wysoka temperatura, wilgotność) wymusiły stosowanie klimatyzacji grupowej, która akurat w rydułtowskiej kopalni sprawdza się doskonale i zapewnia pracującym na przodku górnikom odpowiednie warunki do efektywnej pracy. Inwestycje podnoszące komfort pracy przełożyły się także na zwiększenie jakości oferowanego produktu. Teraz w KWK "Rydułtowy" wydobywany jest tylko wysokokaloryczny węgiel, który nawet w czasach zmniejszonej koniunktury znajduje nabywców.
Ważnym dla Miasta Rydułtowy (oraz kopalni) był rok 2007, kiedy ogłoszony został konkurs na nazwę największego w Europie stożka usypanego ręką człowieka (rydułtowskiej hałdy). Spośród 192 propozycji komisja konkursowa wybrała tę jedną szczególną – Szarlota. Oficjalne nadanie imienia rydułtowskiej hałdzie nastąpiło 30 listopada 2007 roku, a wkrótce potem staraniem Janusza Matuszka na zboczu hałdy ustawiony został podświetlany nocą napis "SZARLOTA", który nad Rydułtowami góruje do dziś. Stanowi unikalną atrakcję turystyczną nie tylko samych Rydułtów, ale całego regionu kojarzącego się z przemysłem węglowym.
Msza święta w intencji kopalni i pracujących w niej górników była podniosła i miała wyjątkowy charakter. Nabożeństwo zgromadziło obecnych i byłych górników, oraz władze Miasta Rydułtowy reprezentowane przez Burmistrza Miasta Rydułtowy – Kornelię Newy oraz Zastępcę Burmistrza Miasta Rydułtowy – Marcina Połomskiego wraz z małżonką. Radę Miasta Rydułtowy reprezentował przewodniczący - Lucjan Szwan oraz radni. Wśród zgromadzonych znalazł się także Adam Gawęda – senator RP.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz