Złoty Wawrzyn trafił do Ewy Mrukwy-Kominek
Prof. dr hab. n. med. Ewa Mrukwa-Kominek to bez wątpienia postać szczególna. Pochodzi z wodzisławskiej dzielnicy – Radlina II. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim. Dyplom lekarski, doktorat i habilitację zdobyła na Śląskiej Akademii Medycznej (od 2007 roku Śląski Uniwersytet Medyczny). Zaczynała jako asystent w Katedrze i Zakładzie Fizjologii ŚAM. W 1990 roku została zatrudniona w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 5 w Katowicach – obecnie to Uniwersyteckie Centrum Okulistyki i Onkologii, gdzie pracuje do dziś.
Jest kierownikiem Katedry Okulistyki ŚUM. Pełni także funkcję kierownika Odcinka IV Oddziału Okulistyki Dorosłych w UCOiO. Zainteresowania badawcze E. Mrukwy-Kominek dotyczą m.in. takich zagadnień jak: rogówka i powierzchnia oka, chirurgia refrakcyjna, jaskra, schorzenia siatkówki, alergiczne choroby oczu oraz zwyrodnienie plamki żółtej.
Stopień doktorski uzyskała w 1996 roku na podstawie rozprawy Leczenie schorzeń zapalanych rogówki o różnej etiologii laserem excimer. Habilitowała się w 2007 roku na podstawie dorobku naukowego i pracy pod tytułem Zastosowanie fotokeratektomii terapeutycznej w leczeniu dystrofii, degeneracji i erozji nawrotów rogówki. W 2013 roku otrzymała tytuł profesora nauk medycznych. W 2012 okuliści z Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii pod kierunkiem E. Mrukwy-Kominek jako pierwsi w Polsce wszczepili sztuczną, bioanalogiczną soczewkę wewnątrzgałkową u pacjenta z zaćmą. Soczewka ta dzięki strukturze hydrożelowej potrafi dobrze naśladować naturalną akomodację oka.
Swoje umiejętności zdobywała i poszerzała na licznych kursach, szkoleniach i konferencjach w kraju i za granicą. Kierowała licznymi badaniami klinicznymi i naukowymi. Jest autorem lub współautorem ponad 180 opublikowanych prac naukowych, a także ponad 500 prac przedstawianych na zjazdach i sympozjach europejskich i światowych i krajowych. Jest członkiem wielu organizacji w tym: Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego, Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Polskiego Towarzystwa Alergologcnzego, Amerykańskiej Akademii Okulistyki, International Society of Refractive Surgery,Societe Français d'Ophthalmologie, oraz Cornea Society.
fot. Magdalena Szymańska.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz