Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności11 sierpnia 201608:53

Złoty Wawrzyn trafił do Ewy Mrukwy-Kominek

Złoty Wawrzyn trafił do Ewy Mrukwy-Kominek - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski: 10 sierpnia w Wodzisławiu Śląskim obchodziliśmy dzień świętego Wawrzyńca. W kościele pod wezwaniem WNMP jak co roku odprawiona została msza święta. Podczas nabożeństwa prezydent miasta Mieczysław Kieca wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Grabowieckim wręczyli wyjątkową wodzisławską nagrodę - Złotego Wawrzyna. To prestiżowe wyróżnienie, które w tym roku trafiło do rąk prof. dr hab. n. med. Ewy Mrukwy-Kominek. Złotym Wawrzynem honorowane są osoby, które swoją pracą i działalnością przysłużyły się miastu. Nagroda przyznawana jest za wybitne zasługi dla rozwoju Wodzisławia Śląskiego i tworzenie wspólnego dobra.

Prof. dr hab. n. med. Ewa Mrukwa-Kominek to bez wątpienia postać szczególna. Pochodzi z wodzisławskiej dzielnicy – Radlina II. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim. Dyplom lekarski, doktorat i habilitację zdobyła na Śląskiej Akademii Medycznej (od 2007 roku Śląski Uniwersytet Medyczny). Zaczynała jako asystent w Katedrze i Zakładzie Fizjologii ŚAM. W 1990 roku została zatrudniona w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 5 w Katowicach – obecnie to Uniwersyteckie Centrum Okulistyki i Onkologii, gdzie pracuje do dziś.

Jest kierownikiem Katedry Okulistyki ŚUM. Pełni także funkcję kierownika Odcinka IV Oddziału Okulistyki Dorosłych w UCOiO. Zainteresowania badawcze E. Mrukwy-Kominek dotyczą m.in. takich zagadnień jak: rogówka i powierzchnia oka, chirurgia refrakcyjna, jaskra, schorzenia siatkówki, alergiczne choroby oczu oraz zwyrodnienie plamki żółtej.

Stopień doktorski uzyskała w 1996 roku na podstawie rozprawy Leczenie schorzeń zapalanych rogówki o różnej etiologii laserem excimer. Habilitowała się w 2007 roku na podstawie dorobku naukowego i pracy pod tytułem Zastosowanie fotokeratektomii terapeutycznej w leczeniu dystrofii, degeneracji i erozji nawrotów rogówki. W 2013 roku otrzymała tytuł profesora nauk medycznych. W 2012 okuliści z Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii pod kierunkiem E. Mrukwy-Kominek jako pierwsi w Polsce wszczepili sztuczną, bioanalogiczną soczewkę wewnątrzgałkową u pacjenta z zaćmą. Soczewka ta dzięki strukturze hydrożelowej potrafi dobrze naśladować naturalną akomodację oka.

Swoje umiejętności zdobywała i poszerzała na licznych kursach, szkoleniach i konferencjach w kraju i za granicą. Kierowała licznymi badaniami klinicznymi i naukowymi. Jest autorem lub współautorem ponad 180 opublikowanych prac naukowych, a także ponad 500 prac przedstawianych na zjazdach i sympozjach europejskich i światowych i krajowych. Jest członkiem wielu organizacji w tym: Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego, Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Polskiego Towarzystwa Alergologcnzego, Amerykańskiej Akademii Okulistyki, International Society of Refractive Surgery,Societe Français d'Ophthalmologie, oraz Cornea Society.

fot. Magdalena Szymańska.

Autor: UM Wodzisław, dawid@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.