Hiszpanie usunięci z terenu budowy zbiornika Racibórz? Co dalej z inwestycją kluczową dla bezpieczeństwa powodziowego na Odrze

Według naszych informacji hiszpański Dragados został usunięty z terenu budowy zbiornika Racibórz. Możliwość taką już w czerwcu sygnalizował Tomasz Cywiński, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Może to spowodować kolejne opóźnienia, szacowane nawet na 1,5 roku. Inwestycją, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, zajmuje się też ABW.
- W poniedziałek wydamy oficjalny komunikat w tej sprawie - powiedziała nam dziś rzeczniczka RZGW, Linda Hofman. Dziś odmówiła komentarza. Jednak już w czerwcu scenariusza takiego, podczas spotkania z raciborskimi radnymi, nie wykluczył szef RGZW, Tomasz Cywiński. - Jest szykowany scenariusz na wypadek, gdyby Dragados zrezygnował z dalszej realizacji inwestycji bądź na rozstanie z tym wykonawcą zdecydował się RZGW. Hiszpańska firma co prawda zmieniła swoje kierownictwo w Polsce, obiecuje poprawienie realizacji kontraktu, ale RZGW ma zastrzeżenia. Być może rozbiórka zapory zachwieje rentownością kontraktu, ale działający na całym świecie Dragados - jak dodał Cywiński - najprawdopodobniej udźwignie ciężar dodatkowych robót - pisaliśmy w czerwcu w relacji z tego spotkania. Jak wynika z naszych informacji, to RZGW zdecydował się na rozstanie. W poniedziałek poznamy stanowisko tej instytucji - inwestora przy budowie.
Przypomnijmy, że wykonawcę budowy wyłoniono wiosną 2013 roku. Oferty złożyli:
1. CHINA GEZHOUBA GROUP COMPANY LIMITED, Chiny - 1 853 662 699,65 PLN
2. SINOHYDRO CORPORATION LIMITED, Chiny - 1 485 955 439,73 PLN
3. FCC CONSTRUCCIÓN S.A. Lider, Hiszpania oraz ASTALDI S.p.A. Włochy - 1 607 853 881,28 PLN
4. ENERGOPOL- SZCZECIN S.A. Lider, Polska oraz JSC EURO-ASIAN CONSTRUCTION CORPORATION “EVRASCON” (wcześniej JSC „Azerkorpu”) Azerbejdżan - 1 277 593 200,44 PLN
5. DRAGADOS S.A. Hiszpania - 936 675 200,00 PLN
6. SALINI COSTRUTTORI S.p.A, Włochy - 1 316 798 642,28 PLN
7. JOSEF MÖBIUS Bau-AKTIENGESELLSCHAFT, Niemcy - 938 363 307,94 PLN (odrzucona)
Bank Światowy wskazał na Dragadosa. Czas potrzebny na realizację zadania określono na 48 miesięcy. Już wiosną tego roku było wiadomo, że termin nie zostanie dochowany. Okazało się, że Hiszpanie użyli do budowy zapór bocznych nieprawidłowego materiału, nie gwarantującego bezpieczeństwa eksploatacji. Zapadła decyzja o ich rozbiórce. Jak wyjaśniał w Raciborzu Cywiński, RZGW na przełomie 2015 i 2016 weszło w posiadanie informacji o możliwych nieprawidłowościach. Dokonano ponad 30 kontrolnych odkrywek. Te potwierdziły, że materiał jest niezgodny z dokumentacją. Łupek miał mieć od 0 do 100 mm. Jak się okazało, w zaporę włożono nadziarno o objętości nawet do 400 mm. To były bryły skał - mówił zastępca dyrektora RZGW. Nie wykluczono, że doszło do fałszowania badań.
W sierpniu komunikat w sprawie wydała gliwicka Prokuratura Okręgowa.
Prokuratura Okręgowa w Gliwicach nadzoruje śledztwo w sprawie doprowadzenia Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach - reprezentującego Skarb Państwa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości w łącznej kwocie 11 930 888, 22 zł. w okresie od września 2015 r. do 1 grudnia 2015 r. przez Dragados SA Oddział w Polsce przy realizacji inwestycji "Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze w województwie śląskim", tj. o czyn z art. 286 1 kk w zw. z art. 294 1 kk i art. 271 1 i 3 kk przy zast. art. 11 2 kk. W sprawie analizowany jest również watek dotyczący sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zawalenia się budowli hydrotechnicznej w postaci tegoż zbiornika przeciwpowodziowego. , tj. czynu z art. 164 1 kk. Postępowanie zostało wszczęte postanowieniem z 19 maja 2016 r. i jest powierzone do prowadzenia Delegaturze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach.
Śledztwo zostało zainicjowane zawiadomieniem złożonym przez Dyrektora ZGW w Gliwicach. Wskazał on, że spółka Dragados SA Oddział w Polsce prowadząca prace budowlane w ramach inwestycji "Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze" działała niezgodnie z projektem budowlanym i projektami wykonawczymi. W szczególności miało to dotyczyć użycia innego niż wymagany kruszywa wbudowanego w korpus nasypów zbiornika, gdyż granulacja użytego materiału jest większa niż 100 mm. Zdaniem zawiadamiającego doszło do poświadczenia nieprawdy odnośnie do parametrów uziarnienia ustalonych dla kruszywa alternatywnego. Użycie kruszywa o niedopuszczalnych parametrach może mieć istotny wpływ na stabilność wybudowanych nasypów. W marcu 2016 r. zostały wykonane przez inwestora badania sprawdzające materiału wbudowanego w korpusy zapór, które wykazały, że nadziarno występuje w 95% prób. Obecnie postępowanie jest w toku, nikomu nie przedstawiono zarzutów.
opr. waw
Komentarze (0)
Dodaj komentarz