Co łączy Radlin z sułtanką Hurrem?
Mer Rohatyna Sergiej Nasalyk odwiedził już Radlin w ubiegłym roku, proponując współpracę. Zaś delegacja Radlina udała się do Rohatyna z rewizytą na początku lutego. Tematem rozmów była przyszła współpraca w zakresie edukacji artystycznej dzieci i młodzieży z obu miast.
Przedstawiciele ukraińskiego Rohatyna jeszcze w ubiegłym roku zwrócili się do radlińskiego magistratu z propozycją współpracy. Szybko okazało się, że oba miasta chciałyby się skupić w swej współpracy na warsztatach z dziećmi i młodzieżą, zwłaszcza w tematach związanych z kulturą, lokalnymi tradycjami i działalnością placówek kulturalnych i edukacyjnych w obu miastach.
Władze Radlina będąc w ukraińskim mieście zaprezentowały lokalnym władzom swoje miasto oraz zwiedziły rohatyńskie placówki edukacyjne, m.in. szkołę podstawową w której dzieci uczą się języka polskiego, Technikum Rolnicze oraz rohatyńskie “Ognisko Pracy Pozaszkolnej” prowadzące zespoły muzyczne i wiele innych grup artystycznych.
Rohatyn to blisko 9-tysięczne miasto na zachodniej Ukrainie o tradycji sięgającej XIV wieku. Oprócz tego, że urodziła się tam Roksolana, słynna żona Sulejmana Wielkiego – Hürrem (w centrum miasta stoi dziś jej pomnik), miasto znane jest w Polsce również przez wzgląd na polskiego kaznodzieję Piotra Skargę, który miał tam swoją parafię (rzysmko-katolicka parafia Św. Mikołaja funkcjonuje w mieście współcześnie i tak jak za czasów Skargi... prowadzona jest przez księdza z Polski).
W mieście znajduje się m.in. wpisana do światowego dziedzictwa UNESCO drewniana Cerkiew Św. Ducha z z XVII-wiecznym ikonostasem oraz obelisk poświęcony pamięci Adama Mickiewicza. Liczne wątki związane z tym miastem odnajdujemy również w głośnej powieści Olgi Tokarczuk "Księgi Jakubowe", uhonorowane dwa lata temu Nagrodą „Nike”.
Najbliższym Rohatynowi większym miastem jest Iwano-Frankiwsk (przedwojenny Stanisławów), który z kolei jest miastem partnerskim Rybnika.
[Fotografie: M. Gajda, R. Śmietana, portal rogatka.if.ua]
Komentarze (4)
Dodaj komentarz