Pogranicze będzie miało maskotkę
Zielona Góra ma maskotkę Bachusa, Warmia i Mazury bociana, a polsko-czeskie pogranicze? To okaże się w maju przyszłego roku podczas zlotu miłośników turystyki. Maskotka będzie tylko jednym z elementów projektu „Poznaj atrakcje pogranicza!”, o którym dyskutowano we wtorek w Powiatowym Centrum Konferencyjnym w Wodzisławiu.
- W pierwszej kolejności chcemy zapoznać z atrakcjami polsko-czeskiego pogranicza mieszkańców tych terenów. Pokazać im, co warto zobaczyć – podkreśla Sylwia Markowska, koordynator projektu „Poznaj atrakcje pogranicza!”. We wtorek odbyła się konferencja dotycząca projektu, którego celem jest pogłębienie wzajemnej współpracy w zakresie wspólnego promowania oferty turystycznej obszaru pogranicza.
Uroczystego otwarcia spotkania dokonał wicestarosta Dariusz Prus, który wyraził nadzieję, iż konferencja oraz realizowany projekt będą wstępem do dalszej, efektywnej współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego z Polski i Czech.
Pierwszy wykład wygłosił dr Waldemar Szendera z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wskazywał on na możliwości dalszego rozwoju obszaru pogranicza. Mówił o miejscach, które mogą stać się atrakcjami turystycznymi unikatowymi w skali Polski, czy nawet Europy. – Macie masę żwirowisk. To unikatowa przestrzeń w skali światowej – stwierdził dr Szendera. Mówił też o hałdach pokopalnianych i terenach rzecznych. – Dla wielu ludzi Śląsk to przede wszystkim Częstochowa i Beskidy. Macie szansę, by nadać przestrzeni wokół siebie wartość turystyczną – podkreślił.
Kolejnym punktem konferencji było wystąpienie Sylwii Markowskiej, koordynator projektu. Mówiła ona o założeniach i poszczególnych jego etapach. W ramach projektu planowane jest opracowanie bazy obiektów rekreacyjnych i turystycznych, a następnie wydanie publikacji – informatora turystycznego oraz mapy turystycznej. Publikacja będzie informować odbiorców o tym, co warto zobaczyć po obu stronach granicy, a tym samym będzie zachęcać ich do większego uczestnictwa w turystyce. Przygotowana zostanie też maskotka pogranicza polsko-czeskiego, która pozwoli na łatwą i pozytywną identyfikację projektu oraz całego obszaru.
Projekt realizowany jest przez Powiat Wodzisławski oraz miasto Bogumin w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska na lata 2007 – 2013 i współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa.
(m)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz