Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 września 201116:21

Gaz, pałka i kajdanki - jak rozumieć zapis

Gaz, pałka i kajdanki - jak rozumieć zapis - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Projekt zmian w statucie miasta Wodzisławia budzi mnóstwo emocji. Szczególnie paragraf dotyczący policji sesyjnej, którą ma sprawować przewodniczący rady. - Jak to należy rozumieć? Jaka jest definicja policji sesyjnej? - dopytywał radny Połednik. - Bo przecież nie gaz, pałka i kajdanki – zażartował radny Chłapek.

Od kilku miesięcy specjalnie powołany – w ramach komisji prawa-  zespół wodzisławskich radnych pracował nad projektem zmian w statucie miasta. W efekcie w dokumencie pojawiły się "nowości".  Oto kilka przykładów. Inicjatywę uchwałodawczą (prócz prezydenta, radnych komisji rady miejskiej i klubów radnych) będzie mieć także grupa co najmniej 1000 mieszkańców.  Spora zmiana czeka samych radnych. Ma bowiem zostać wprowadzone głosowanie jawne. Będzie się ono odbywało poprzez podniesienie ręki i naciśnięcie przycisku na urządzeniu rejestrującym. Wydruki z wynikami głosowań będą dołączane do protokołów z obrad. Ponadto zniknie zapis o legitymacji dla radnych, a wprowadzi się regulację dotyczącą nadawania honorowego obywatelstwa miasta.

Decyzja w sprawie przyjęcia już odrzucenia projektu zmian w statucie ma zapaść pod koniec września na sesji. Obecnie radni opiniują projekt uchwały podczas komisji. W trakcie jednej z nich – komisji strategii i rozwoju miasta – pod adresem projektu padło sporo uwag i zastrzeżeń.

1. Mnóstwo emocji wzbudził zapis dotyczący policji sesyjnej, mówiący o tym, że przewodniczący Rady Miasta sprawuje policję sesyjną celem zapewnienia porządku na sali obrad. - Jak to należy rozumieć? Jak zapis będzie egzekwowany w stosunku do radnych – próbował dowiedzieć się wiceprzewodniczący Rafał Połednik.  - Jest to zapis stosowany również przez Sejm. Dotyczy całości uprawnień przewodniczącego w celu zapewnienia porządku na sali obrad – wyjaśnił Sebastian Dziuba z referatu biura Rady Miejskiej. - Ale jaka jest definicja  "policji sesyjnej"? Bo według kodeksu postępowania administracyjnego może to być na przykład pouczenie, wydalenie z miejsca rozprawy albo grzywna do 100 zł – dociekał Połednik. W odpowiedzi usłyszał, że sesja to nie postępowanie administracyjne i że przewodniczący ma prawo regulować porządek na sali poprzez odbierania głosu, przerwanie czy odroczenie obrad, a nawet wezwani straży miejskiej albo policji, ponieważ sam nie jest organem uprawnionym do wyciągania konsekwencji.

Wiceprzewodniczącego Połednika nie przekonały jednak te tłumaczenia. Przypomniał, że w obecnym statucie miasta są już zapisy mówiące o tym, w jaki sposób przewodniczący może przywołać do porządku. Znajdują się one również w "nowym" statucie. - Paragraf 39 reguluje co przewodniczącemu wolno, gdy ktoś zakłóca porządek. Może na przykład przywołać mówcę do rzeczy czy odebrać mu głos. Z kolei paragraf 17, czyli zapis o policji sesyjnej, to tylko nowość w sensie nazwania. Jest to po prostu nazwanie dotychczasowych kompetencji przewodniczącego – wyjaśniał nam po zakończeniu komisji Sebastian Dziuba.

2. Uwagę radnego Ryszarda Zalewskiego zwrócił z kolei inny punkt. - Jestem za tym, by nie wprowadzać zapisu o tym, że trzeba podać źródło finansowania, ponieważ nie wszystkie uchwały wymagają pieniędzy. Lepiej napisać, że w miarę możliwości należy podać źródło finansowania – zaznaczył.

3. Radny Zalewski podkreślił też, że przy zapisie o głosowaniu jawnym powinno dodać się "imiennym". W projekcie pojawił się bowiem stwierdzenie, że głosowanie jawne odbywa się poprzez podniesienie ręki i naciśniecie przycisku na urządzeniu rejestrującym. - Dopiszmy "jawnym imiennym", żeby później w wydrukach nie pojawiła się wyłącznie informacja że tylu głosowało za, a tylu przeciw – stwierdził.

4. Z kolei radny Eugeniusz Chłapek zapytał, czy ze strony rad dzielnic, które zapoznały się z propozycjami zmian, pojawiły się jakieś uwagi i inne rozwiązania. - Dwie dzielnice, Wilchwy i Kokoszyce, zgłosiły propozycję, by inicjatywę uchwałodawczą miała grupa 500, a nie 1000 osób – odpowiedział Dziuba.

Uwag do projektu zmian było więcej. Przewodniczący komisji strategii, Adam Króliczek zaproponował, by komisja wydała do projektu pozytywną opinię z zastrzeżeniem, żeby zespół, który nad nim pracował, zapoznał się z zastrzeżeniami i przedstawił ewentualne poprawki.

(m)

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności30 sierpnia 202415:05

Konkurs na najlepszą szarlotkę podczas DzieJesie(ń) Festiwalu!

Konkurs na najlepszą szarlotkę podczas DzieJesie(ń) Festiwalu! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., żródło: Miasto Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek/UM
Aktualności31 sierpnia 202413:06

2 września bezpłatne przejazdy dla uczniów

2 września bezpłatne przejazdy dla uczniów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności30 sierpnia 202414:22

Za nami sesja wodzisławskiej Rady Miejskiej

Za nami sesja wodzisławskiej Rady Miejskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. Dorota Piecha/UM
Aktualności30 sierpnia 202411:52

Bartnicky już w niedzielę zagra w Mszanie

Bartnicky już w niedzielę zagra w Mszanie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany
Reklama
Reklama
Aktualności30 sierpnia 202410:34

Nowe życie starej łaźni. Rewitalizacja terenów pokopalnianych w Pszowie na ostatniej prostej [FOTO]

Nowe życie starej łaźni. Rewitalizacja terenów pokopalnianych w Pszowie na ostatniej prostej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pszów:

Prace budowlane w budynku byłej łaźni oraz maszynie wyciągowej szybu Jan, należących do dawnej kopalni Anna w Pszowie, wkraczają w końcową fazę. To kolejny, istotny element szeroko zakrojonego programu rewitalizacji terenów pokopalnianych, który jest konsekwentnie realizowany przez władze miasta. Zakończenie prac planowane jest na koniec września, a po odbiorach technicznych ruszy etap wyposażania wnętrz.

opr. red., fot. FB/Pszów - profil miasta
Sport30 sierpnia 202410:09

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Aktualności31 sierpnia 202411:07

Od 1 września szykują się zmiany w wodzisławskim magistracie

Od 1 września szykują się zmiany w wodzisławskim magistracie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. Latający obiektyw
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja1 września 202409:23

Spotkanie i warta honorowa przy pomniku rozstrzelanych godowian [FOTO]

Spotkanie i warta honorowa przy pomniku rozstrzelanych godowian [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Godów:

Każdego roku w dniu 28 sierpnia przy dawnym dworcu kolejowym spotykają się mieszkańcy gminy, by oddać hołd powstańcom pochodzącym z miejscowości gminy Godów. Data ta nie jest przypadkowa. To właśnie w tym dniu, 105 lat temu, żołnierze niemieckiego Grenzschutzu rozstrzelali trzech godowskich powstańców - Franciszka Burdzika, Karola Wodeckiego i Józefa Zieleckiego.

UG Godów
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.