W USC mówiono o związku
Wczoraj, w sali ślubów wodzisławskiego Urzędu Stanu Cywilnego mówiono o związku. Tym razem nie chodziło o związek małżeński, a o Międzygminny Związek Wodociągów i Kanalizacji, który w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia. Na jubileuszową uroczystość przybyli przedstawiciele gmin członkowskich oraz zaproszeni goście.
Dwadzieścia lat temu, wraz z uchwaleniem ustawy o samorządzie gminnym, państwo przekazało na szczebel samorządu gminnego zadania związane z gospodarką wodno-ściekową. - Z tą chwilą gminy stały się odpowiedzialne za zaopatrzenie swoich mieszkańców w wodę i rozwiązanie problemu oczyszczania ścieków sanitarnych – mówił podczas swojego przemówienia przewodniczący Związku Mieczysław Kieca, który w skrócie przedstawił historię MZWiK.
Najpierw Związek tworzyło 10 gmin: Gaszowice, Godów, Knurów, Czerwionka-Leszczyny, Mszana, Rybnik, Suszec, Świerklany, Żory i Wodzisław Śląski. Po zaledwie trzech latach było ich już 15. W 1995 roku odłączyły się gminy "rybnickie", zaś przyłączyły te, które powstały po odłączeniu się od Wodzisławia. Dziś ostatecznie MZWiK tworzy 7 gmin: Godów, Gorzyce, Marklowice, Mszana, Radlin, Rydułtowy i Wodzisław Śląski. Związek jest jedynym udziałowcem w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji.
- PWiK zasila w wodę wszystkie gminy powiatu wodzisławskiego oprócz Lubomii. Wspólnie, przez te dwadzieścia lat zmierzyliśmy się z wieloma problemami. Pamiętam czasy, gdu w nocy łapano wodę, aby w dzień móc się wykąpać – wspominał Wiesław Blutko, prezes zarządu PWiK – Jednak w ciągu kilkunastu lat wyremontowaliśmy już ponad 500 km sieci wodociągowej. Rozbudowujemy sieć kanalizacyjną, przed nami jeszcze sporo zadań.
Dzisiaj PWiK eksploatuje sieć wodociągową o długości 1280 km, 24.277 przyłączy wodociągowych, ponad 190 km sieci kanalizacyjnej, dwie oczyszalnie ścieków (Karkoszka i Rydułtowy) oraz 16 przepompowni.
Zgodnie z decyzją Kapituły Sejmiku, podczas uroczystości wręczono honorowe odznaki za zasługi dla woj. śląskiego. Złotą odznakę otrzymał Międzygminny Związek oraz pierwszy przewodniczący Rady Nadzorczej Kazimierz Cichy. Odznaki srebrne otrzymali: Mieczysław Żabicki, Janusz Wyleżych oraz Wiesław Blutko. Odznaki wręczyła Anna Hetman, radna Sejmiku woj. Śląskiego.
(mim)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz