Wizyta przedstawicieli Recklinghausen
Od 22 do 25 listopada z wizytą w powiecie wodzisławskim przebywała 10-osobowa delegacja z partnerskiego powiatu Recklinghausen w Niemczech. Przedsięwzięcie odbywało się w ramach projektu pt.: „Zdrowie i pomoc społeczna w Polsce i w Niemczech: między profesjonalizacją i instytucjonalizacją”.
Wśród zagranicznych gości znaleźli się przedstawiciele administracji powiatowej z Recklinghausen, zajmujący się na co dzień tematyką zdrowotną i społeczną, a także reprezentanci organizacji pozarządowych i instytucji działających w sferze zarówno profilaktyki i ochrony zdrowia, jak i pomocy społecznej.
Projekt rozpoczęła prezentacja multimedialna dot. placówek pomocy społecznej Powiatu Wodzisławskiego przedstawiona przez Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim - Irenę Obiegły. Następnie, przedstawiciele strony polskiej i niemieckiej podzieleni na 3 grupy robocze wzięli udział w wizytach studyjnych w placówkach pomocy społecznej. I tak w Powiatowym Ośrodku Wsparcia PERŁA rozmawiano o roli rodziny w terapii i rehabilitacji osoby chorej psychicznie. Gości zaintrygował sposób pracy z klientem, który skierowany jest na jego uspołecznienie, terapię własną oraz wsparcie. Zaciekawienie wzbudziły także formy pracy skierowane do rodzin osób objętych oddziaływaniami w tej placówce.
W tym samym czasie w Powiatowym Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie dyskutowano o polskim ustawodawstwie w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie. Efektem tych rozmów było stwierdzenie, iż w obu krajach ta sfera klientów jest szczególnie chroniona, a obowiązek ten przejmuje w pełni Państwo, kierując się zasadą równego traktowania oraz działając przeciwko dyskryminacji. Zwrócono także uwagę na fakt, iż Polska, jako kraj członkowski UE przyjęła do realizacji dyrektywy Komisji Europejskiej między innymi w zakresie ochrony praw ofiar przestępstw popełnionych z użyciem przemocy. W materiałach przedstawiono wspólną dla krajów UE i Polski statystykę w zakresie przemocy wobec kobiet.
W siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wodzisławiu Śląskim reprezentanci strony polskiej i niemieckiej rozmawiali o formach środowiskowego wsparcia dla osób niepełnosprawnych (na przykładzie działalności samego ośrodka).
Kolejny dzień, 23 listopada 2011r. rozpoczął się od wizyty studyjnej w Domu Pomocy Społecznej Sióstr Opatrzności Bożej w Wodzisławiu Śląskim. Oprócz zwiedzenia ośrodka obie strony - polska i niemiecka – mogły porozmawiać o modelach współpracy samorządu terytorialnego z organizacjami społecznymi w zakresie zadań z pomocy społecznej. W dalszej części programu wizyty goście z Niemiec mogli zobaczyć jak funkcjonuje Powiatowy Dom Dziecka w Gorzyczkach. Dyrektor Domu Dziecka - Wojciech Niemiec zapoznał wszystkich zgromadzonych z rolą pracownika socjalnego w tworzeniu warunków do powrotu dziecka z instytucjonalnej pieczy zastępczej do rodziny naturalnej lub rodziny zastępczej. Gości szczególnie wzruszył film przedstawiający jeden dzień z życia wychowanka Domu. Dyskusją został objęty temat związany z ustaleniem przyczyn skierowań dzieci do placówek opiekuńczo-wychowawczych.
Podsumowaniem tej części wizyt studyjnych było zorganizowane w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie seminarium pt. „Pracownicy socjalni w Polsce i w Niemczech – role zawodowe, tożsamość zawodowa, nowe kierunki pracy socjalnej”. Prezentacje w powyższym temacie przedstawili: Danuta Marciniak – Zastępca Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Norbert Pfänder – dyplomowany pedagog socjalny (przedstawiciel strony niemieckiej). Seminarium to było podsumowaniem dotychczasowych doświadczeń. Szczególną uwagę zwrócono na rolę człowieka w systemie umiejętnego pomagania ludziom zagrożonym wykluczeniem społecznym ze względu na różnego rodzaju przyczyny.
24 listopada 2011 r. dyskusję zdominowały tematy związane ze zdrowiem - najpierw podczas wizyt studyjnych w Zespołach Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach, a następnie podczas wspólnego seminarium. Prezentację nt. nowego modelu funkcjonowania służby zdrowia w Powiecie Wodzisławskim w świetle nowej ustawy przedstawiły: Iwona Koczy – Naczelnik Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim oraz Bożena Capek – Dyrektor Zespołów Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach. Następnie o tym, jak wygląda profesjonalne pozainstytucjonalne wsparcie osób starszych i przewlekle chorych w powiecie Recklinghausen opowiedziała Annette Schmidt z Wydziału Zdrowia Starostwa w Recklinghausen. Przedstawiciele delegacji podczas dyskusji podkreślili wysoki standard usług świadczonych przez ZOZ-y oraz profesjonalne wyposażenie szpitali.
Po zakończeniu seminarium goście z Niemiec wzięli udział w programie obchodów dnia profilaktyki i promocji zdrowia, organizowanym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim. Na terenie szkoły wystawcy zaprezentowali stoiska związane z profilaktyką i ochroną zdrowia, zdrowego odżywiania i zdrowego trybu życia.
Ostatnim akcentem całego projektu (25.11.2011r.) była wizyta w Domu Pomocy Społecznej im. Papieża Jana Pawła II w Gorzycach, gdzie goście z Recklinghausen mogli zapoznać się z zakresem udzielanej pomocy oraz zasadami funkcjonowania placówki.
Dodatkowo, w ramach projektu „Zdrowie i pomoc społeczna w Polsce i w Niemczech: pomiędzy profesjonalizacją i instytucjonalizacją” zostały przeprowadzone 2 akcje krwiodawstwa.
W poniedziałek 28 listopada 2011r. po raz kolejny w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim odbyła się zbiórka krwi. Tego dnia łącznie krew oddały 102 osoby, w tym 20 kobiet, dzięki czemu pobrano ponad 45 litrów. Do jej oddania zgłaszali się nie tylko uczniowie, nauczyciele, ale i absolwenci szkoły. Jak zawsze profesjonalnego poboru dokonało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Raciborza.
Podobna akcja odbyła się tydzień wcześniej (22 listopada 2011r.) w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Rydułtowach. Tam w zbiórce udział wzięło 55 osób a bank krwi został zasilony o dodatkowe 21,5 litra.
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu
Komentarze (0)
Dodaj komentarz