Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 stycznia 201219:34

Nasze pokolenie wymiera

Nasze pokolenie wymiera - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
2
Reklama
Wodzisław Śląski:

- Boję się, że kiedy nasze pokolenie wymrze, historia o tamtych czasach będzie zupełnie inna - mówiła dziś, w dniu wodzisławskich obchodów 67. rocznicy Marszu Śmierci, była więźniarka. Anna Szafraniec. O godzinie 11.00 w kościele WNMP odprawiona została msza święta, po niej nastąpiło złożenie kwiatów na Cmentarzu Ofiar Oświęcimskich.

67. lat temu kolumny więźniów Auschwitz rozpoczęły morderczą tułaczkę. Konwojowali ich uzbrojeni i SS-mani. Pokonując dziennie 20-30 kilometrów, 22 stycznia 1945 roku więźniowie dotarli do Wodzisławia.

Wodzisławskie obchody 67. rocznicy Marszu Śmierci rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pod wezwaniem WNMP. Stamtąd reprezentanci władz miasta i powiatu, uczniowie, harcerze oraz przedstawiciele Związku byłych Więźniów Oświęcimskich, związków kombatanckich z terenu Wodzisławia Śląskiego, a także Jan Stolarz wraz z towarzyszami podróży na trasie Oświęcim-Wodzisław, udali się na Cmentarz Ofiar Oświęcimskich, by jak co roku złożyć symboliczne wiązanki kwiatów i zapalić znicze. - To ludzie ludziom zgotowali ten los - mówił prezydent Mieczysław Kieca i zagwarantował, że działania miasta i powiatu zawsze będą zmierzać ku temu, by pamięć o tragicznych styczniowych wydarzeniach nie zaginęła.

- Te dzisiejsze uroczystości mają szczególny wymiar. Zwłaszcza w kościele, kiedy ksiądz całe kazanie poświęca historii tamtych przypadków oraz stosunkowi do nich tutejszej ludności, która pomagała idącym i konającym. Nawet z narażeniem własnego życia – podkreśliła Józefa Posch-Kotyrba.

- Najgorsze jest jednak to, że my, pokolenie więźniów obozów, wymieramy. Wymiera pokolenie, które było żywą historią.  Dzisiaj do Wodzisławia przyjechało 13 osób. Jeszcze kilka lat temu przyjeżdżał cały autokar, jakieś 50 osób - mówiła Anna Szafraniec, była więźniarka, której rodzice zginęli w obozie. - Boje się, że kiedy nasze pokolenie wymrze, historia o tamtych czasach będzie zupełnie inna. Dlatego tak ważne jest to, by mówić prawdę i uczyć młodzież historii II wojny światowej. By mówić przeżyciach polskiego narodu, który doświadczył holokaustu na równi z innymi narodami - zaznaczyła.

(m)

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.