Klimatyzator przenośny – jak działa i czy grzeje?

Klimatyzator przenośny nie różni się znacznie od tradycyjnej, naściennej klimatyzacji. Oczywistą różnicą jest mobilność i kompaktowy rozmiar urządzenia. Czy oprócz tego klimatyzator przenośny ma jeszcze inne zalety? Jak działa takie urządzenie i kiedy warto je kupić?
Klimatyzator przenośny – czym jest i jak działa?
Klimatyzatory mobilne, podobnie jak stacjonarna klimatyzacja wyposażone są w parownik i skraplacz. Różnica polega na tym, iż tu zamknięte są one w jednej obudowie. Parownik ma za zadanie odbierać ciepło, które następnie krążąc w obwodzie zamkniętym, ochładzane jest przez czynnik roboczy. Ciepłe powietrze zostaje w skraplaczu, by następnie za pośrednictwem rury wyrzutowej, zostać wydalone poza budynek. Do pomieszczenia zaś wraca zimne powietrze.
Układ ten jednak może się odwrócić. Podobnie jak w przypadku stacjonarnej klimatyzacji, również i urządzenia przenośne wyposażone są coraz częściej w funkcję ogrzewania. Tzw. klimatyzatory 4w1, bo o nich mowa, wyposażone są w zawór czterogrodowy, umożliwiający odwrócenie układu chłodniczego. Parownik pełni wówczas funkcję skraplacza, gromadząc ciepło. Rozwiązanie takie polecamy szczególnie wiosną, jesienią czy w trakcie łagodnych zim.
Jaki klimatyzator przenośny wybrać?
Klimatyzator przenośny z funkcją ogrzewania – Fersk Vind, źródło: materiały producenta Fersk
3w1, 4w1, z WiFi, z funkcją swing czy bez dodatkowych gadżetów, o mocy 2,5 czy 3,5 kW? Osoba stojąca przed zakupem pierwszego klimatyzatora może być nieco zagubiona, dlatego postaramy się odpowiedzieć jaki klimatyzator przenośny wybrać?
Moc chłodnicza/grzewcza urządzenia
Wyrażana w kW, przekłada się bezpośrednio na powierzchnię, na jakiej można stosować dany klimatyzator. Zakładając pomieszczenia o standardowych zyskach ciepła, należy przyjąć założenie: 1 m3 powierzchni = 0,081 kW. A więc np. 10 m3 = 0,81 kW, 30 m3 = 2,43 kW
Uwaga! Moc klimatyzatora może być również podana w jednostce BTU (szczególnie w krajach anglosaskich). Warto wiedzieć, iż 1kW = ok. 3412 BTU. Dlatego też urządzenia o mocy np. 8000 BTU mają w rzeczywistości moc 2,34 kW.
Przepływ powietrza
Wpływa na tempo chłodzenia/ogrzewania pomieszczeń. Przyjmuje się, iż do skutecznego chłodzenia potrzebny jest przepływ na poziomie minimum 300 m3/h. Dobrej klasy klimatyzatory osiągają wartości na poziomie 400-450 m3/h.
Pobór prądu
Klimatyzatory potrafią wytwarzać imponującą moc chłodniczą, pobierając przy tym niewiele prądu. Z reguły jest to bowiem ok. 30-40% maksymalnej mocy chłodniczej urządzenia. Bardzo ważnym aspektem jest tutaj wydajność, wyrażania za pomocą współczynników EER i COP (odpowiednio dla trybów chłodzenia i ogrzewania). Im wyższe, tym wyższa wydajność, a więc korzystniejsza relacja mocy chłodzenia/ogrzewania do mocy pobieranej. W nowoczesnych klimatyzatorach mobilnych coraz częściej spotyka się urządzenia o klasie energetycznej A+, a nawet A++.
Głośność klimatyzacji
Praca klimatyzatora przenośnego nieodzownie wiąże się z pewnym szumem generowanym przez urządzenie. W przypadku urządzeń mobilnych może być on nieco większy od naściennego klimatyzatora. Głośność na poziomie 50-60 dB, którą można porównać do codziennej rozmowy, nie powinna być jednak szczególnie uciążliwa w codziennym użytkowaniu. Istotną kwestią jest również możliwość regulowania intensywności nawiewu oraz obecność trybu nocnego. Dzięki nim z łatwością dopasujemy pracę sprzętu do pory dnia czy aktualnych potrzeb.
Klimatyzacja przenośna – czy warto?
Klimatyzator przenośny jest często istotnie tańszy od stacjonarnej klimatyzacji. Koszty eksploatacji nowoczesnych urządzeń również nie są wysokie. Do tego dochodzi szybki i bezproblemowy montaż, brak wymogów administracyjnych i możliwość schłodzenia pomieszczenia w szybkim tempie. Osoby szukające dodatkowego źródła ogrzewania znajdą je w urządzeniach 4w1. Więcej o zaletach klimatyzacji mobilnej znajdziesz w artykule Klimatyzator przenośny - czy to jest skuteczne?
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany