Geofizyka Kraków szuka u nas gazu
W marcu Geofizyka Kraków rozpoczęła w naszym powiecie badania sejsmiczne na zlecenie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Ich rezultatem będzie zdjęcie sejsmiczne służące rozpoznaniu budowy geologicznej terenu. Badania potrwają około 3 miesięcy i odpowiedzą na pytanie, czy mamy np. złoża gazu.
Badaniami objęte są tereny powiatów: raciborskiego, rybnickiego i wodzisławskiego w województwie śląskim oraz głubczyckiego i kędzierzyńsko - kozielskiego w województwie opolskim. Sejsmika jest metodą rozpoznania przestrzeni geologicznej na podstawie informacji uzyskanych w wyniku rejestracji fali sejsmicznej, wzbudzonej za pomocą specjalistycznego sprzętu. Metoda ta jest skuteczna w badaniach skorupy ziemskiej nawet do głębokości kilku kilometrów. Prace prowadzone są przy użyciu pojazdów, które wytwarzają niewielkie drgania gruntu. Powstała fala sejsmiczna, po odbiciu się od kolejnych warstw podłoża, rejestrowana jest przez rozłożone na ziemi specjalne czujniki – geofony, które połączone są kablami z bardzo czułą aparatura telemetryczną. Na podstawie tak uzyskanych, a następnie odpowiednio przetworzonych danych, obrazuje się geologiczną budowę podłoża.
- Zarówno sprzęt jak i sama metoda badań są zupełnie bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Pracownicy Geofizyki Kraków starają się, aby badania nie stanowiły zbędnego utrudnienia w życiu i pracy mieszkańców okolicy, ani nie miały szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Metoda ta jest bezpiecznie i skutecznie stosowana od kilkunastu lat na terenie całej Polski, a także poza jej granicami - informuje rzeczniczka Geofizyki, Magdalena Pachocka.
Co można znaleźć dzięki takim badaniom? Na przykład złoża gazu albo ropy. W przypadku naszego regionu w grę wchodzą złoża gazu.
Geofizyka Kraków Sp. z o.o. jest firmą wykonującą badania geofizyczne na potrzeby poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, a także wód geotermalnych. Istnieje od 1956 roku, na stałe zatrudnia ponad 900 osób, posiada cztery oddziały zagraniczne: na Słowacji, w Czechach, Libii i Pakistanie. Właścicielem 100% udziałów w firmie jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG S.A.).
Właścicielem koncesji, na której pracuje Geofizyka Kraków jest zleceniodawca badań, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG SA).
opr. w
Komentarze (2)
Dodaj komentarz