Jak zadbać o koronkowy bieżnik?

Koronkowy bieżnik wygląda na stole bardzo elegancko, dopóki jest czysty i świeży. Jednak nieumiejętnie pranie może go nieodwracalnie zniszczyć. Podpowiadamy, jak bezpiecznie i skutecznie uprać koronkowy bieżnik.
Jak prać koronkowe bieżniki i obrusy
Koronkowe bieżniki i obrusy są bardzo delikatne i pranie ich wymaga szczególnej uwagi. Nie można ot tak, po prostu wrzucić takiej dekoracji do pralki.
Koronkowy bieżnik na stół i podobne mu obrusy najlepiej jest prać ręcznie. Nie brzmi to zbyt zachęcająco, ale nie oszukujmy się – pranie delikatnych tkanin nie jest trudne i męczące. Do prania trzeba używać delikatnych środków piorących, woda z oczywistych powodów nie może być zbyt gorąca. Bieżników ani obrusów z koronki nie można mocno trzeć. Jednym słowem – delikatne ozdoby na stół wymagają bardzo delikatnego traktowania.
Czy koronkowy bieżnik i obrusy trzeba moczyć?
Nie trzeba, ale można, jeśli widzimy plamy lub mocne zabrudzenia. To zdecydowanie lepsza opcja niż mocne tarcie koronki. Do usuwania plam nie można używać wybielaczy. Niszczą one strukturę delikatnych nici i mogą doprowadzić do tego, że koronka spruje się i zniszczy. Niewskazane jest także pocieranie koronek szorstką gąbką. Powód jest ten sam. Delikatne nici mogą zostać powierzchownie uszkodzone, co znacznie je osłabi i w konsekwencji doprowadzi do przerwania.
Jeśli zdecydujemy się namoczyć koronki, najlepiej wykorzystać do tego celu zwykłą wodę z odrobiną delikatnego środka piorącego, najlepiej płynu do prania tkanin delikatnych. W razie potrzeby moczenie może potrwać nawet kilka godzin.
Czy koronkowy bieżnik lub obrusy można zabezpieczyć przed zabrudzeniami?
Obrusy i bieżniki leżą na stole, a to w naturalny sposób naraża je na zabrudzenia. Konia z rzędem temu, kto nigdy niczego nie rozlał lub nie upuścił na stół. Można jednak ograniczyć skutki nieszczęśliwych wypadków, używając krochmalu. Chociaż sam krochmal wielu osobom może kojarzyć się niezbyt dobrze, nie warto go demonizować. Nowoczesny krochmal nie usztywnia tkanin tak, że można je złamać na pół, natomiast delikatnie pokrywa włókna i zabezpiecza przed wnikaniem brudu. Nawet jeśli zobaczymy na bieżniku lub obrusie plamę, będzie się ona znajdowała na krochmalu, a ten można bardzo łatwo sprać.
Jak suszyć koronkowy bieżnik?
Jeśli mamy wątpliwości, jak wysuszyć koronkowy bieżnik, możemy kierować się zasadą, iż suszymy w takiej pozycji, w jakiej używamy. I tak na przykład firany lub żakardowe zasłony do salonu najlepiej jest suszyć w pozycji wiszącej, a koronkowy bieżnik – rozłożony na płasko.
W żadnym wypadku bieżnika ani obrusu z koronki nie można powiesić na sznurku, żeby obciekł. Co prawda wyschnie bardzo szybko, ale pod wpływem ciężaru wody straci swój pierwotny kształt, będzie wyciągnięty, niektóre nici mogą pęknąć i bieżnik będzie do wyrzucenia. Także rozkładanie bieżnika bezpośrednio na suszarce nie jest dobrą opcją. Najlepiej położyć na stole lub suszarce gruby ręcznik i dopiero na nim rozłożyć bieżnik. Ręcznik szybko wchłonie wodę i bieżnik będzie suchy. Na koniec można go delikatnie przeprasować. Jeśli wcześniej zdecydowaliśmy się na użycie krochmalu, prasowanie będzie zdecydowanie łatwiejsze. Zaletą krochmalu jest też delikatny połysk, jaki zyska bieżnik.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany